Mandat za nietrzymanie obu rąk na kierownicy wynosi w Polsce 500 zł

7 listopada 2019 roku weszła nowelizacja przepisów, która spowodowała sporo kontrowersji. Niespokojne zachowanie i wiercenie się w fotelu może skończyć się dla kierowcy wysokim mandatem.

Mandat za nietrzymanie obu rąk na kierownicy? To nie mit
Mandat za nietrzymanie obu rąk na kierownicy? To nie mit 123RF/PICSEL

Nowelizacja przepisów

Ryzyko ukarania za niepotrzebne gesty i nieprzemyślane zachowanie w trakcie kontroli drogowej istniało w przepisach ruchu drogowego od dawna.

7 listopada 2019 roku weszła jednak nowelizacja, która jasno określiła, jakie powinno być zachowanie kierowcy w trakcie przeprowadzanych przez funkcjonariuszy czynności. Po raz pierwszy także przepis trafił do taryfikatora mandatów.

Celem zmian w kodeksie drogowym było nadanie policjantom większych kompetencji i uprawnień podczas przeprowadzanych kontroli drogowych.

Jak poprawnie zachować się w przypadku kontroli ?East News

Jak poprawnie zachować się w przypadku kontroli?

  • Po wezwaniu do kontroli drogowej, kierowca musi zatrzymać się w miejscu wskazanym przez policjanta, a następnie poczekać, aż podejdzie do niego funkcjonariusz.
  • Na polecenie kontrolującego musimy wyłączyć silnik pojazdu i włączyć światła awaryjne.
  • Podczas oczekiwania na policjanta pod żadnym pozorem nie wolno wychodzić samodzielnie z pojazdu i podchodzić do funkcjonariuszy.
  • Należy trzymać obie ręce na kierownicy. Chodzi o to, by policjant zbliżając się do pojazdu widział, że nie mamy w ręku noża, broni palnej lub innych niebezpiecznych przedmiotów.  
  • Na każdą czynność należy uzyskać zgodę funkcjonariusza, a jeśli kierowca sam chce coś zrobić, np. sięgnąć do kurtki po dokumenty, musi to jasno zakomunikować.
Jaki mandat grozi za oderwanie rąk od kierownicy?East News

Jaki mandat grozi za oderwanie rąk od kierownicy?

Niezastosowanie się do powyższych zasad może się dla nas skończyć otrzymaniem mandatu w wysokości nawet 500 złotych.

Nie można także zapominać, że jeżeli policjant w jakimkolwiek momencie poczuje się zagrożony, może kierowcę obezwładnić i aresztować.

Warto zatem pamiętać, że to głównie od naszego zachowania zależy przebieg całej kontroli. Jeśli będziemy wykonywać polecenia funkcjonariusza, a przede wszystkim wykażemy się zrozumieniem i dużą uprzejmością, z pewnością ruszymy w dalszą trasę w dobrym nastroju.

***

Moto Flesz - odcinek 72. O elektryku z zasięgiem ponad 1000 km i nowych przepisach dla kierowców w UEINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas