Kulig na drodze za autem, traktorem lub quadem? Tak, ale tylko w jeden sposób
Kulig to zimowa zabawa, która polega na ciągnięciu sanek za samochodem, traktorem albo coraz częściej np. quadem czy skuterem śnieżnym. Jest to popularna forma spędzania czasu wolnego szczególnie na wsi i w górach. Jednak czy kulig na drodze jest legalny?
Opady śniegu sprzyjają organizowaniu kuligu. W trakcie sezonu zimowego często dochodzi jednak do wypadków podczas tej aktywności, bo to dość niebezpieczny sposób zabawy, w której ucierpieć mogą zarówno jego uczestnicy jak i osoby postronne. Jak zrobić kulig w bezpieczny sposób, a przede wszystkim legalnie?
Zgodnie z art. 60 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym, "zabrania się ciągnięcia pojazdem innym niż pojazd zaprzęgowy pojazdów, ładunków lub osób". Oznacza to, że ciągnięcie sanek (czy też narciarza albo rolkarza) za samochodem jest wykroczeniem, za które grozi kierowcy mandat w wysokości od 20 do 500 zł oraz 5 punktów karnych. Sprawy się komplikują, jeśli w trakcie kuligu dojdzie do wypadku, w którym ktoś poniesie ciężki uszczerbek na zdrowiu albo śmierć. Wtedy organizator kuligu może zostać pozbawiony wolności nawet na osiem lat.
Przepisy ruchu drogowego obowiązują na drogach publicznych. Nie stosuje się ich więc np. na drogach polnych i leśnych, jednak część z nich ma status dróg publicznych, a na części obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi. Ciągnięcie sanek za samochodem jest skrajnie niebezpieczne. Policjanci mogą także interweniować, jeśli uznają, że kulig stwarza zagrożenie dla życia lub bezpieczeństwa jego uczestników lub osób postronnych.
Kulig za samochodem jest niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do wypadku. Sanki są niestabilnym pojazdem, który łatwo może się wywrócić. Dodatkowo, samochód ciągnący sanie może stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Bezpieczniejszą i dozwoloną forma kuligu, jest ten organizowany w zaprzęgu. Kwestie te reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowych, określając zasady ruchu pojazdu zaprzęgowego:
"Art. 34. 1. Do zaprzęgu może być używane tylko zwierzę niepłochliwe, odpowiednio sprawne fizycznie i dające sobą kierować. Pozostałe punkty tego artykułu mówią też o następujących zasadach.
- Kierujący pojazdem zaprzęgowym jest obowiązany utrzymywać pojazd i zaprzęg w takim stanie, aby mógł nad nimi panować.
- Bezpośrednio jeden za drugim może jechać nie więcej niż 5 pojazdów zaprzęgowych. Odległość między piątym pojazdem a następnym nie może być mniejsza niż 200 m.
- Kierujący pojazdem zaprzęgowym przy wjeżdżaniu na drogę twardą w miejscu, gdzie nie ma dostatecznej widoczności drogi, jest obowiązany prowadzić zwierzę za uzdę
- Kierującemu pojazdem zaprzęgowym zabrania się: 1) przeciążania zwierzęcia; 2) jazdy obok innego uczestnika ruchu na jezdni; 3) pozostawiania pojazdu niezabezpieczonego przed ruszeniem; 4) jazdy pojazdem na płozach bez dzwonków lub grzechotek.
- Wybierz miejsce, gdzie nie ma ruchu drogowego.
- Upewnij się, że sanie są w dobrym stanie technicznym.
- Użyj linki o odpowiedniej długości i wytrzymałości.
- Kierowca samochodu powinien być ostrożny i jechać z niewielką prędkością.
- Osoby jadące saniami powinny być zapięte pasami bezpieczeństwa.
Jak zwykle pozostaje więc apelować o zdrowy rozsądek i organizowanie kuligu w bezpiecznych miejscach, zgodnie z przepisami.