Kto ma pierwszeństwo zbliżając się do przejazdu – kierowca czy rowerzysta?

Rowerzysta ma pierwszeństwo, gdy jest na przejeździe. Ale co gdy dopiero się do niego zbliża?
Rowerzysta ma pierwszeństwo, gdy jest na przejeździe. Ale co gdy dopiero się do niego zbliża?Marek BazakEast News

Przejazd dla rowerów - co mówią przepisy?

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

Przejazd dla rowerów - kto ma na nim pierwszeństwo?

  • Samochód zbliża się do skrzyżowania z przejazdem dla rowerów. Na przejeździe już znajduje się rowerzysta. Kierowca musi zatrzymać się i przepuścić rowerzystę.
  • Rowerzysta jedzie drogą dla rowerów i chce skręcić w lewo. Na skrzyżowaniu nie ma sygnalizacji świetlnej. Rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom.
  • Samochód skręca w prawo w drogę poprzeczną. Na jezdni jedzie na wprost rowerzysta. Kierowca musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście.

Znak D6-a - pierwszeństwo dla rowerzystów