Kierowcy nie zwracają uwagi na zygzak na drodze, a potem sypią się mandaty
Znak P-17, znany również jako "linia przystankowa", to biały zygzak namalowany na jezdni. Choć jego znaczenie wydaje się proste, często bywa on ignorowany przez kierowców, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i nieprzyjemnych konsekwencji.
Oznakowanie poziomie, takie jak znak P-17, może wydawać się dla niektórych kierowców enigmatyczne, bo nie daje jasnej informacji jak znaki z symbolami. Jednak za łamanie przepisów z nim związanych grożą mandaty, a niestosowanie się do niego może doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji.
Zygzak, czyli znak P-17. Co oznacza?
Oznakowanie poziome P-17 stosowane jest na przystankach autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Wyznacza on linię przystankową, czyli miejsce na jezdnie, po którym w pewnych sytuacjach mogą poruszać się piesi. W największym skrócie to miejsce, na którym pasażerowie komunikacji miejskiej powinni czuć się bezpieczni i mają pierwszeństwo przed samochodami. Dla kierowców znak ten niesie ważną informację - w razie gdy po jezdni porusza się tramwaj, który dojeżdża do przystanku kierowca nie powinien wjeżdżać na wyznaczony linią obszar, aby ułatwić bezpieczne wsiadanie i wysiadanie pasażerów z danego środka komunikacji. W przypadku autobusów lub trolejbusów wyznacza miejsce gdzie zatrzymują się te pojazdy, a w przypadku przystanków tramwajowych, które najczęściej są połączone z autobusowymi oznacza miejsce na jezdni, gdzie wysiadają pasażerowie.
Przepisy dotyczące stosowania oznakowania poziomego P-17
Odległość od znaku wyznaczającego przystanek: Znak P-17 "Linia przystankowa" powinien być umieszczony w odległości 15 metrów od znaku D-15 "Przystanek autobusowy", D-16 "Przystanek trolejbusowy" lub D-17 "Przystanek tramwajowy".
Długość linii przystankowej: Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych, długość linii P-17 powinna wynosić od 30 do 60 metrów. Dokładna długość zależy od kilku czynników:
Częstotliwość zatrzymywania się pojazdów:
- Przy dużej częstotliwości postoju autobusów, trolejbusów lub tramwajów, zaleca się stosowanie dłuższej linii przystankowej.
- Długość pojazdów:
- W przypadku przystanków tramwajowych, długość linii P-17 powinna być równa długości najdłuższego składu tramwajowego kursującego w danym mieście.
Ile wynosi mandat za niestosowanie się do znaku P-17?
Nie jest on wysoki i wynosi 100 zł. Policjant dopisze też do konta kierowca jeden punkt. Co prawda niestosowanie się do tego typu oznakowania nie oznacza dotkliwej kary, ale może prowadzić do groźnych sytuacji, na przykład wtedy, gdy pasażerowie, nieświadomi nadjeżdżających aut, wychodzą wprost z tramwaju na jezdnie i lądują pod kołami albo na masce samochodu. Znak P-17 może być stosowany razem z innymi znakami drogowymi, np. znakiem D-15 "Przystanek autobusowy", D-16 "Przystanek trolejbusowy" lub D-17 "Przystanek tramwajowy".
W przypadku, gdy linie P-17 są niewidoczne z powodu śniegu lub innych zanieczyszczeń, zakaz zatrzymywania się nadal obowiązuje. To wszystko oznacza, że w okolicach zygzaka należy zachować szczególną ostrożność, patrzeć w lusterka, zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby całkowicie się zatrzymać umożliwiając pieszym bezpieczne wyjście i wejście do pojazdy komunikacji miejskiej.