Reklama

Kiedy włączać kierunkowskaz i co należy sygnalizować?

Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, każdy kierowca jest zobowiązany do odpowiednio wczesnego włączenia kierunkowskazu. Należy to robić przed wykonaniem manewru zmiany pasa, skrętu, omijania lub wyprzedzania. Dlaczego tak wielu kierowców ma problem z prawidłowym używaniem kierunkowskazów? O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Kiedy należy włączyć kierunkowskaz — ogólne zasady

O tym, kiedy należy używać kierunkowskazu podczas prowadzenia pojazdu, informuje każdego kierowcę artykuł 22 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z przepisami, jednym z manewrów, podczas którego obowiązkowe jest uruchomienie migacza, jest wyprzedzanie. Kierowca powinien wtedy zachować szczególną ostrożność i mieć na względzie prawidłowe zasady używania kierunkowskazów. 

Jak używać kierunkowskazów podczas wyprzedzania?

Przed rozpoczęciem wyprzedzania powinieneś włączyć lewy kierunkowskaz, a następnie rozpocząć zaplanowany manewr. Zgodnie z przepisami, sygnalizuje się jedynie samą zmianę pasa ruchu. Dlatego po zjechaniu na pas przeciwległy, należy wyłączyć kierunkowskaz, wyprzedzić inny pojazd, a następnie zasygnalizować drugim kierunkowskazem powrót na swój pas. 

Reklama

Wielu kierowców podczas wyprzedzania pozostawia włączony lewy kierunkowskaz, co wynika albo z nieznajomości przepisów, albo przeświadczenia, że w ten sposób dodatkowo sygnalizują swoją obecność na drodze oraz wykonywany manewr, co ma wpływ na bezpieczeństwo.

Jak używać kierunkowskazów podczas zmiany pasa ruchu?

Kolejną czynnością, podczas której należy używać kierunkowskazu, jest zmiana pasa ruchu. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, każda zmiana pasa ruchu wymaga odpowiedniego zasygnalizowania. Przemawiają za tym istotne względy bezpieczeństwa. Jak powinno wyglądać to w praktyce? 

Zanim rozpoczniesz manewr, upewnij się, że nie zajedziesz drogi innemu pojazdowi. Teraz uruchom kierunkowskaz i zacznij zmieniać pas ruchu. Po zakończeniu manewru wyłącz migacz. To szczególnie ważne na drogach, gdzie znajdują się więcej niż dwa pasy ruchu w jedną stronę. 

Poza wymienionymi manewrami wyprzedzania oraz zmiany pasa ruchu, warto, abyś pamiętał także o innych sytuacjach na drodze, w których użycie kierunkowskazu jest obowiązkowe. Można tu wskazać na przykład na włączanie się do ruchu z parkingu. 

Taki manewr należy zasygnalizować innym uczestnikom ruchu drogowego. Tak samo wygląda sytuacja prawna w przypadku skręcania. Przed jego rozpoczęciem powinieneś włączyć odpowiedni migacz, dzięki czemu inni kierowcy będą wiedzieć o twoim zaplanowanym ruchu na jezdni. 

Kiedy włączać kierunkowskaz na rondzie?

To zagadnienie, które sprawia kierowcom sporo problemów. Niestety, zdania wśród nich są podzielone, co wyraźnie widać w ruchu drogowym. Jak więc prawidłowo używać kierunkowskazów na rondzie?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby podczas zjazdu z tego skrzyżowania zasygnalizować ten manewr innym kierowcom. Dzięki temu ruch na rondzie przebiega o wiele płynniej: osoby, które dopiero chcą wjechać na obwiednię, mają wtedy te kilka dodatkowych chwil, by zaplanować cały manewr. 

Niestety, ale nie wszyscy kierowcy używają kierunkowskazu prawidłowo, co może skutkować kolizją. Prawy migacz powinieneś uruchomić między zjazdem docelowym a poprzednim, który minąłeś. 

Natomiast lewego kierunkowskazu używamy na rondzie wyłącznie wtedy, gdy z jakiegoś powodu zmieniamy na nim pas z prawego na lewy. Nie włączamy go natomiast podczas “skręcania na rondzie w lewo" (jak wielu rozumie korzystanie z trzeciego zjazdu). Z ronda, jak łatwo się samemu przekonać, zjechać można tylko w prawą stronę.

O czym powinieneś pamiętać używając kierunkowskazów?

Prawidłowe używanie kierunkowskazów podczas jazdy jest przede wszystkim troską o bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników ruchu drogowego. Ważne, abyś używał migaczy w odpowiedni sposób, co może znacznie zmniejszyć ryzyko stłuczek lub poważniejszej kolizji. 

Kierunkowskaz zawsze należy uruchomić przed rozpoczęciem planowanego manewru. Zbyt późne jego włączenie może nieść ze sobą przykre następstwa.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kierunkowskazy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy