Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku? Przepisy są zawiłe, a niewiedza grozi mandatem

Rowerzyści co do zasady nie powinni jeździć po chodnikach. Polskie przepisy przewidują jednak sporo wyjątków i odstępstw, a chcąc się w nie zgłębić, można się naprawdę pogubić. Wyjaśniamy kiedy można jeździć rowerem po chodniku.

Zgodnie z przepisami rowerzysta musi korzystać z drogi dla rowerów. Jeśli jej nie ma, to powinien poruszać się jezdnią. Ale nie zawsze tak jest i Prawo o ruchu drogowym przewiduje odstępstwa od tych reguł.

Jazda rowerem po chodniku - kiedy jest dozwolona?

Rowerzysta może korzystać z chodnika między innymi ze względu na warunki atmosferyczne. Jeśli na danym odcinku nie ma drogi dla rowerów, a sytuacja drogowa jest trudna, może on zjechać z ulicy na chodnik. Niebezpieczne warunku to na przykład ulewny deszcz, mgła, mocny wiatr lub opady śniegu.

Po chodnikach jeżdżą też zawsze opiekunowie dzieci do lat 10. Zgodnie z prawem są one traktowane jako piesi, nie mogą korzystać z dróg dla rowerów, ani z ulicy. Siłą rzeczy po chodniku może poruszać się wtedy dorosły rowerzysta, sprawujący nad dzieckiem opiekę.

Reklama

Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku? Zależy od prędkości

Ustawodawca przewidział jeszcze jedną sytuację, w której rowerzysta może jechać chodnikiem dla własnego bezpieczeństwa. Muszą zostać jednak spełnione trzy warunki:

  • nie ma drogi dla rowerów
  • ograniczenie prędkości na drodze jest wyższe niż 50 km/h
  • chodnik ma przynajmniej 2 metry szerokości

Dopiero gdy wszystkie te warunki zostały spełnione, rowerzysta może wjechać na chodnik. Ponadto musi pamiętać, że jest on tam jedynie gościem. Zobowiązany jest więc poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszego, a także zachować szczególną ostrożność i ustępować pieszym pierwszeństwa.

Jaki mandat za jazdę rowerem po chodniku?

Rowerzyści, którzy nie stosują się do zasad ruchu po chodnikach narażają się na mandaty. Za poruszanie się chodnikiem, gdy tego nie wolno robić, policjant może wystawić mandat w wysokości 200 zł. Natomiast niebezpieczna jazda chodnikiem (zbyt szybka, nieustępowanie pierwszeństwa) naraża rowerzystę na mandat w wysokości 300 zł. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy