Kiedy można wyprzedzać z prawej strony? Przepisy są jasne

Wyprzedzanie to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów na drodze. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy w określonych sytuacjach wyprzedzanie prawą stroną jest możliwe. Ustawa Prawo o ruchu drogowym jasno precyzuje, kiedy taki manewr jest możliwy, a kiedy nie. Kierowcy muszą jednak pamiętać, że to, co jest dozwolone u nas, niekoniecznie jest dopuszczalne w innych krajach - na przykład w Niemczech czy w Austrii, poza kilkoma wyjątkami.

Wyprzedzanie, wg zapisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, to “przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku". W Polsce co do zasady panuje ruch prawostronny, ale powszechnym widokiem jest na przykład ten, kiedy pojazdy na lewym pasie drogi dwupasmowej poruszają się wolniej niż pojazdy na prawym pasie lub ten, gdy prawy pas jest całkowicie wolny. Czy w takich sytuacjach można wyprzedzać prawą stroną? Wszystko zależy od sytuacji, choć generalnie w Polsce wyprzedzanie prawą stroną jest dozwolone.

Wyprzedzanie prawą stroną na autostradzie i drodze ekspresowej

Wg zapisów ustawy wyprzedzanie prawą stroną na autostradach i drogach ekspresowych (czyli jednokierunkowych) jest dozwolone bez wyjątków. Warto pamiętać, że przed wyprzedzaniem należy upewnić się, czy mamy dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu, a jadący przed nami na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. Do tego, podczas samego manewru, należy zachować szczególną ostrożność. Wyprzedzanie prawą stroną jest też możliwe na drogach dwujezdniowych, które są oddzielone od siebie na przykład barierkami czy pasem zieleni - aby to było możliwe na tych jezdniach muszą być jednak wyznaczone pasy ruchu.

Reklama

Wyprzedzanie prawym pasem w mieście

Wyprzedzanie w mieście prawą stroną na drogach dwukierunkowych (czyli takich, które nie są oddzielone na przykład pasem zieleni) jest także dozwolone, pod warunkiem, że w jednym kierunku wyznaczono przynajmniej dwa pasy ruchu. Z kolei poza terenem zabudowanym, aby wyprzedzanie na drogach dwukierunkowych (dwujezdniowych) było możliwe, konieczne jest, aby wyznaczone były co najmniej trzy pasy ruchu.

Wyprzedzanie prawą stroną na rondzie

Wyprzedzanie prawą stroną jest także możliwe na rondzie, ale w tym wypadku muszą być na nim wyznaczone pasy ruchu. Wyprzedzanie tramwaju co do zasady odbywa się prawa stroną, chyba, że wyprzedzamy na jezdni jednokierunkowej lub jeżeli położenie torów uniemożliwia wyprzedzanie go z prawej strony.

Czy rowerem można wyprzedzać z prawej strony?

Rowerzyści, na przykład w sytuacji gdy spotykają na swojej drodze korek, mają prawo wyprzedzać stojące w nim pojazdy, pod warunkiem, że poruszają się one powoli (nie sprecyzowano, co to oznacza) lub jeśli stoją. Jednocześnie jednak kierowcy, którzy są wyprzedzani, niezależnie od tego, czy prawą czy lewą stroną, muszą pamiętać, że nie wolno im zwiększać prędkości zarówno w trakcie, gdy ktoś ich wyprzedza jak i bezpośrednio po zakończonym manewrze. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Prawo o ruchu drogowym | manewr wyprzedzania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy