Jesteś pasażerem? Pilnuj się! Też możesz dostać mandat, nawet do 5000 zł

Zwykle największym zmartwieniem pasażera jeśli chodzi o przepisy drogowe jest to czy ma zapięte pasy. Jednak pasażer samochodu może też dostać mandat za mniej oczywiste rzeczy. Kara może wynieść aż 5000 zł. Oto za co jeszcze pasażer samochodu może dostać mandat.

Przepisy ruchu drogowego z racji tego, że pasażer nie prowadzi pojazdu, a jest jedynie wieziony, przewidują tylko kilka kar za złamanie obowiązków nałożonych na niego. Najbardziej oczywistym jest oczywiście obowiązek zapinania pasów, za który kara nie jest nadmiernie dotkliwa, jednak są jeszcze takie przepisy, o których pasażerowie nie mają pojęcia, a ich złamanie może ich słono kosztować.

Mandat za niezapięte pasy zapłaci i kierowca i pasażer

Kodeks drogowy jasno mówi o tym, że zapięte pasy powinna mieć każda osoba znajdująca się na pokładzie samochodu, bez względu na zajmowane miejsce. Jedynym wyjątkiem są osoby, które mają stosowne orzeczenie lekarskie pozwalające na niezapinanie pasów bezpieczeństwa (np. po złamaniu kręgosłupa) oraz kobiety w widocznej ciąży. 

Reklama

Mandat za zapięcie pasów nie należy do najsurowszych, zwłaszcza jeśli chodzi o pasażera, ale należy pamiętać, że za wykroczenie popełnione przez pasażera w tym przypadku zapłaci również kierowca samochodu. Policjant nałoży mandat w wysokości 100 zł dla pasażera z niezapiętymi pasami, a za niedopilnowanie obowiązku zapinania pasów mandatem 100 zł i 4 punktami karnymi (za każdą osobę z niezapiętymi pasami) ukarze też kierowcę, nawet jeśli miał zapięte pasy.

Od tej sytuacji również jest wyjątek - jeśli kierowca zwracał uwagę pasażerowi i sugerował czy też nakazywał zapięcie pasów, a ten zignorował jego sugestię, policjant może odstąpić od ukarania kierowcy.

Jeśli kierowca jest pijany, pasażer może zostać ukarany

Może być to dla was zaskoczeniem, ale istnieje przepisy, który narzuca pasażerowi, a także właścicielowi, czy użytkownikowi obowiązek powstrzymania kierowcy przed jazdą jeśli jest pijany. Mówi o tym art. 96 § 1 pkt 3 Kodeksu wykroczeń. 

Jeśli więc pasażer jest świadomy, że za kółko wsiada osoba nietrzeźwa, powinien zrobić wszystko aby nie dopuścić prowadzenia przez nią samochodu. Jeśli nie przemawia za tym głos zdrowego rozsądku, to może przemawiać za tym bardzo wysoka grzywna, którą może otrzymać pasażer: kodeks wykroczeń przewiduje karę nawet do 5 tysięcy złotych. 

Na dodatek jeśli dojdzie do wypadku sytuacja pasażera, który pozwolił pijanemu na prowadzenie samochodu może się dodatkowo skomplikować, bowiem może on zostać uznany za współwinnego i zostać obarczony odpowiedzialnością za doprowadzenie do zdarzenia, także finansową. Takie koszty mogą znacznie przewyższać kwotę grzywny - w ekstremalnych przypadkach są to sumy sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych.

Pasażer ma obowiązek powstrzymać jednak nie tylko osobę nietrzeźwą, ale również taką, która nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem, lub w momencie kiedy pojazd nie jest dopuszczony do ruchu (nie ma dokumentów, jest niesprawny, lub niekompletny). Wtedy kary dla pasażera są nieco niższe.

Pijany pasażer również może spowodować wypadek

Powyższa sytuacja nakłada na pasażera pewną odpowiedzialność za kierującego, ale zdarzają się również sytuacje zupełnie odwrotne, czyli takie kiedy to nadpobudliwy, pijany lub zbyt nerwowy pasażer może doprowadzić do wypadku lub spowodować niebezpieczeństwo. Może to być oznaka paniki, czy efekt upojenia alkoholowego, ale jeśli pasażer na przykład złapie za kierownicę, zaciągnie hamulec ręczny lub otworzy drzwi podczas jazdy i w ten sposób doprowadzi do wypadku lub sprowadzi niebezpieczeństwo, może odpowiedzieć nawet za przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 

Za taki występek grozi nawet 3 lata pozbawienia wolności, a jeśli zachowanie pasażera nie doprowadziło do tak niebezpiecznej sytuacji pasażer może dostać mandat za wykroczenie według taryfikatora, powiększony o dodatkowe 500 zł.

Mandaty dla pasażerów

Pasażer może zostać ukarany mandatem również za :

  • dopuszczenie do prowadzenia pojazdu osoby, która nie posiada wymaganych uprawnień - 200 zł mandatu
  • dopuszczenie do jazdy innego kierowcy, gdy pojazd nie posiada wymaganych dokumentów dopuszczających go do ruchu lub gdy pojazd nie jest wyposażony w wymagane przez prawo urządzenia i przyrządy - od 50 do 200 zł
  • zaśmiecanie lub zanieczyszczenie drogi (na przykład poprzez wyrzucenie niedopałka papierosa lub opakowań po jedzeniu i piciu przez okno) - mandat to również 50-200 zł

Niezwykle ważny jest fakt, że w dwóch wyżej wypisanych przypadkach, odnoszących się do dokumentów i stanu pojazdu pasażer może zostać ukarany grzywną tylko wtedy gdy jest właścicielem lub użytkownikiem pojazdu, a co za tym idzie ma świadomość o wyżej wymienionych problemach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy drogowe | Prawo o ruchu drogowym | mandaty | policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy