Jakie prawo jazdy jest wymagane na quada? Czy można jeździć bez prawka?

Niewiele jest osób, które potrzebują quada, albo miałyby gdzie na nim jeździć. Co innego w wakacje, gdzie w wielu kurortach przejażdżka czterokołowcem jest jedną z dostępnych atrakcji. Pytanie tylko, czy trzeba mieć prawo jazdy, aby jeździć ATV?

Czy na quada potrzebne jest prawo jazdy?

Zacznijmy od tego, że na rynku są różne quady i zależnie od ich parametrów, potrzebne są różne uprawnienia. Najpopularniejsze są tak zwane quady lekkie, których masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość to najwyżej 45 km/h. Takie ATV mogą być prowadzone przez osoby niepełnoletnie, ale pod warunkiem posiadania prawa jazdy kategorii AM (dostępne już od 14 roku życia).

Większe quady, określane jako czterokołowce, są cięższe i szybsze, przez co wymagane są na nie inne uprawnienia. Według polskich przepisów są to pojazdy samochodowe do przewozu ładunków lub osób (z wykluczeniem samochodu, osobowego, ciężarowego, motocykla), których masa własna nie przekracza 550 kg (podczas transportu rzeczy) lub 400 kg (podczas transportu osób). Do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii B1 (dostępne od 16 roku życia).

Reklama

Z kolei kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B, mogą bez obaw wsiadać na każdego quada, zakładając, że jest on zarejestrowany jako czterokołowiec, czterokołowiec lekki lub ciągnik. Może zdarzyć się jednak, że quad zarejestrowany jest jako motocykl (trzeba to koniecznie sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym), a wtedy trzeba mieć uprawnienia kategorii A. Chyba że pojemność silnika nie przekracza 125 cm3, a moc 11 kW.

Jak wynika z powyższego zestawienia, praktycznie nie ma możliwości legalnego prowadzenia quada bez posiadania jakiegokolwiek prawa jazdy.

Czy quad musi mieć przegląd i ubezpieczenie?

Pytanie zdawałoby się oczywiste, ale ważne jest, aby odpowiedź odpowiednio wybrzmiała. Tak - quad musi mieć ważny przegląd oraz ubezpieczenie. To nie jest zabawka, tylko pojazd mechaniczny, dopuszczony do ruchu drogowego, więc musi spełniać wszystkie związane z tym wymogi.

Quady użytkowane na drogach publicznych muszą być sprawne technicznie oraz zgodne z określonymi warunkami homologacji, czyli posiadać oświetlenie i tablicę rejestracyjną w widocznym miejscu. Takie urządzenie musi również posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Należy pamiętać też o jechaniu w kasku (dotyczy kierowcy i pasażera). Z takiego zabezpieczenia jesteśmy zwolnieni, jeśli pojazd ma zamknięte nadwozie oraz pasy bezpieczeństwa.

Gdzie można legalnie jeździć quadem?

Podczas jazdy quadem obowiązują wszystkie zasady ruchu drogowego. Jazda jest możliwa wyłącznie po drogach publicznych lub odcinkach do tego wyznaczonych, strefach ruchu i zamieszkania. Zakazem jazdy objęte są takie tereny, jak: leśne dukty, parki narodowe i krajobrazowe, plaże. Ze względów bezpieczeństwa nie można również jeździć po wałach przeciwpowodziowych.

Za złamanie powyższych przepisów grożą wysokie mandaty. Trzeba również pamiętać, że quadem nie można się poruszać po drogach ekspresowych i autostradach. W przypadku przewożenia dziecka (do 7 lat), prędkość nie może przekraczać 40 km/h.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: quad

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy