Jaki jest mandat za przekroczenie prędkości w Niemczech?

W Niemczech obowiązują znacznie surowsze kary za przekroczenie prędkości. W zależności od stopnia przewinienia grzywna może wynieść od 20 do nawet 800 euro. Ponadto otrzymanie mandatu w Niemczech za przekroczenie prędkości o ponad 26 km/h może poskutkować czasową utratą prawa do prowadzenia pojazdów w tym kraju.

Jest też dobra wiadomość - za wykroczenia nie otrzymuje się punktów karnych. Chyba że kierowca z Polski ma też niemieckie prawo jazdy - wtedy trafiają one na jego konto.

Jaki jest mandat za przekroczenie prędkości w Niemczech?

W 2021 r. na terenie Niemiec wprowadzony został surowszy taryfikator za przewinienia związane z przekroczeniem prędkości. Ponadto panuje tam też rozgraniczenie na mandaty za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym i poza terenem zabudowanym.


Mandaty za przekroczenie prędkości w Niemczech poza obszarem zabudowanym i w terenie zabudowanym (kwota po ukośniku) za poszczególne przewinienia wynoszą:

Reklama
  • do 10 km/h - 20/30 euro;
  • 11-15 km/h - 40/50 euro;
  • 16-20 km/h - 60/70 euro;
  • 21-25 km/h - 100/115 euro;
  • 26-30 km/h - 150/180 euro (po drugim takim przewinieniu w ciągu roku traci się prawo jazdy w Niemczech na 1 miesiąc);
  • 31-40 km/h - 200/260 euro (wraz z utratą prawa do prowadzenia pojazdów na 1 miesiąc);
  • 41-50 km/h - 320/400 euro (wraz z utratą prawa do prowadzenia pojazdów na 1 miesiąc);
  • 51-60 km/h - 480/560 euro (wraz z utratą prawa do prowadzenia pojazdów na 2 miesiące);
  • 61-70 km/h - 600/700 euro (wraz z utratą prawa do prowadzenia pojazdów na 3 miesiące);
  • powyżej 70 km/h - 700/800 euro (wraz z utratą prawa do prowadzenia pojazdów na 3 miesiące).

Co istotne, prawo jazdy traci się wyłącznie na terenie Niemiec. Jeśli zostało ono zatrzymane, jest odsyłane do polskiego urzędu, który wydał dokument.

Czy dostanę punkty karne za przekroczenie prędkości w Niemczech?

Kierowcy z niemieckim prawem jazdy (nawet mieszkający w Polsce) otrzymają punkty karne za przekroczenie prędkości w Niemczech. Tam wystarczy 8 punktów, aby stracić uprawnienia do kierowania pojazdem.

Jeśli jednak mandat za prędkość przekroczoną w Niemczech został nałożony na osobę, która legitymuje się wyłącznie polskim prawem jazdy, nie otrzyma ona żadnych punktów karnych. W przypadku większych przewinień może dojść do czasowego zatrzymania prawa jazdy, ale obowiązującego tylko na obszarze Niemiec.

Warto jednak zaznaczyć, że ta sytuacja może się w przyszłości zmienić. Europejska Rada Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym pracuje nad rozwiązaniami, które mają ujednolicić niefinansowe kary dla kierowców poruszających się po krajach Unii Europejskiej.

Zgodnie z założeniami projektu, powstać ma wspólna baza danych dla wszystkich państw UE, w której zawarte będą informacje o najczęściej popełnianych wykroczeniach i karach. Wiązałoby się to z ujednoliceniem mandatów (m.in. za przekroczenie prędkości) i respektowaniem kar we wszystkich krajach. W praktyce wykroczenie popełnione np. we Włoszech mogłoby spowodować utratę prawa do prowadzenia pojazdów również w Polsce.

Na ten moment jednak nie wiadomo, czy i takie rozwiązanie w ogóle zostanie wprowadzone.

Ile trzeba czekać na mandat z Niemiec?

Na mandat z Niemiec nie trzeba czekać długo. Zazwyczaj od momentu popełnienia wykroczenia do otrzymania listu poleconego mijają maksymalnie 2 miesiące. W kopercie najprawdopodobniej znajdzie się wezwanie do złożenia wyjaśnień lub wskazania kierowcy, który popełnił wykroczenie (jeśli zostało ono np. zarejestrowane przez fotoradar).

Znajdą się tam też informacje o wysokości grzywny oraz o tym, jak uiścić należności za mandat z Niemiec. Wszystkie dokumenty będą w języku polskim.

Jak zapłacić mandat z Niemiec?

Zapłata za mandat z Niemiec nie jest skomplikowana. Po otrzymaniu listu z informacją o przewinieniu trzeba napisać i odesłać odpowiedź. W kopercie zwrotnej od niemieckiej policji będą już konkretne informacje dotyczące tego, jak zapłacić za mandat z Niemiec.

Można to zrobić pocztą lub w banku, jednak najprostsze jest wysłanie przelewu za pomocą bankowości elektronicznej. Trzeba jednak pamiętać, że za wysłanie przelewu zagranicznego pobierana jest dodatkowa opłata za przewalutowanie. Dobrze jest więc wykorzystać do tego konto walutowe.

Sam przelew za mandat z Niemiec trzeba wykonać za pomocą opcji przelewu zagranicznego, w euro. Następnie pozostaje wpisać niezbędne dane w kolejnych polach (nazwę i adres odbiorcy, numer konta, kraj, kwotę, walutę i tytuł - wszystkie te informacje znaleźć można w dokumentach przesłanych przez niemiecką policję).

***


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy