Gdy rowerzysta macha rękami, to nie zawsze jest zły

Krzysztof Pochłód

Aktualizacja

Kierowcy i rowerzyści nie zawsze dobrze rozumieją się na drodze. Tymczasem szereg gestów, które wykonuje rowerzysta, to wcale nie obelgi dla kierowcy. Wprost przeciwnie, mogą mieć ważne znacznie, dlatego warto je znać.

Jak rozumieć gesty rowerzystów?
Jak rozumieć gesty rowerzystów?East News

Jak rowerzysta sygnalizuje skręt?

Sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy to najbardziej podstawowy gest, który znają nawet dzieci. Rowerzysta zamierzający skręcić, wystawia lewe lub prawe ramię, informując innych o swoim zamiarze. Powinien oczywiście zajmować odpowiednie do tego pasy ruchu lub ustawiać się przy odpowiedniej krawędzi drogi.

Jak rowerzysta sygnalizuje wyprzedzanie?

Kierowca samochodu, czy skręca czy wyprzedza, robi to zawsze używając kierunkowskazu. Tymczasem rowerzysta wykonuje inny ruch podczas wyprzedzania lub omijania. Aby zasygnalizować zamiar wykonania manewru omijania przeszkody lub wyprzedzania, rowerzysta wykonuje faliste ruchy prawej ręki za plecami.

Jak rowerzysta sygnalizuje hamowanie?

Rowery nie muszą być wyposażone w światło stopu i zwykle poruszają się z prędkościami, przy których nie jest ono potrzebne. Sygnalizowanie zamiaru zatrzymania się jest za to przydatne w przypadku cyklistów na szybkich, szosowych rowerach. Widząc szybko poruszającego się kolarza, a szczególnie ich grupę, warto zwrócić szczególną uwagę na komunikat sygnalizowany poprzez wyciągnięcie dłoni w bok i poruszenie nią w górę i w dół. Oznacza on zmniejszanie prędkości, co powinno dać nam czas na odpowiednią reakcję.

Co istotne, inaczej rowerzyści sygnalizują zamiar całkowitego zatrzymania się. Aby to zrobić, unoszą lewą rękę na wysokość głowy. To także istotna informacja dla pozostałych rowerzystów, również tych, którzy nie jadą z nimi w peletonie.

Jak rowerzysta sygnalizuje zagrożenie na drodze?

Wiedzieć zawczasu o dziurze na drodze, to nadal cenna wiedza na polskich drogach. Kierowcy nie mają jak się o nich ostrzegać nawzajem, ale co innego rowerzysta. Zwykle co prawda odpowiedni gest jest skierowany do innych cyklistów, ponieważ ich pojazdy są bardziej wrażliwe na ubytki na jezdni, ale i kierowcy mogą skorzystać z takiej wiedzy. Aby ostrzec innych przed dziurą na drodze, rowerzyści zwyczajnie wskazują jedną lub drugą ręką z wyciągniętym palcem, na niebezpieczne miejsce.

Jeszcze ważniejszy gest, to ostrzeżenie innych uczestników ruchu przed zagrożeniem. W tym celu rowerzysta jadący z przodu wysyła komunikat poprzez prawą rękę umieszczoną za plecami z palcem wskazującym skierowanym w lewo. W ten sposób sygnalizuje zamiar wykonania manewru, który pozwoli mu ominąć przeszkodę.

Wszystko o pierwszeństwie rowerzystów. Kiedy je mają, a kiedy nie?Interia.plINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas