Gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Nie masz ich w aucie, dostaniesz mandat
Obowiązkowe wyposażenie samochodu to elementy, które mogą uchronić kierowcę przed mandatem karnym. Co jednak o wiele ważniejsze, mogą pomóc nam lub innym uczestnikom ruchu drogowego w krytycznej sytuacji. Sprawdź, jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Polsce i za granicą.
Elementy, które muszą znaleźć się w pojeździe, to nie tylko przedmioty pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie różnych sytuacji na drodze, ale również takie, które — w razie kontroli — uchronią nas przed mandatem. Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu definiuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Jednym z elementów obowiązkowego wyposażenia pojazdu jest trójkąt ostrzegawczy. Posiadanie trójkąta awaryjnego zostało prawnie uregulowane w § 11 ust. 1 pkt 13 powyższego aktu prawnego. Brak trójkąta bezpieczeństwa podczas kontroli policyjnej może skutkować mandatem karnym. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, jeśli nie mamy go w pojeździe, policjant może nałożyć grzywnę w wysokości od 20 do 500 złotych.
Kolejnym elementem obowiązkowego wyposażenia samochodu jest gaśnica, co jednoznacznie wynika z § 11 ust. 1 pkt 14 wspomnianego przed chwilą rozporządzenia. Pamiętaj też o tym, że — zgodnie z przepisami — ta powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu.
W przypadku braku gaśnicy podczas kontroli policyjnej może zostać nałożona kara w wysokości od 20 do 500 zł. Warto zwrócić uwagę, że policjant nie sprawdzi jej homologacji, a jedynie fakt jej posiadania.
Polska jest dziś jednym z niewielu państw w Unii Europejskiej, gdzie (dla większości uczestników ruchu drogowego) apteczka nie jest prawnie wymagana. Za jej brak nie grozi mandat karny podczas kontroli policyjnej. Warto jednak rozważyć kupno tego akcesorium do swojego samochodu. Dlaczego? Kompleksowo wyposażona apteczka pomoże w wielu sytuacjach drogowych. Docenimy ją zarówno wtedy, gdy będzie trzeba opatrzyć lekkie zadrapanie, jak i w sytuacji realnego zagrożenia życia, kiedy na miejsce będzie wzywane pogotowie.
Jednym z elementów wyposażenia apteczki jest koc ratunkowy. Może się przydać nie tylko, gdy chcemy zapewnić komfort termiczny osobie poszkodowanej w wypadku, ale także gdy znajdziemy leżącą w rowie osobę, której chcemy udzielić pierwszej pomocy.
Warto upewnić się też, czy na wyposażeniu są rękawiczki winylowe oraz ustnik do sztucznego oddychania. Dzięki takim narzędziom możemy uratować komuś życie, jednocześnie chroniąc swoje zdrowie. Ostatecznie, nigdy nie wiemy, czy osoba, którą ratujemy, nie choruje na przykład na schorzenia, które przenoszą się przez płyny ustrojowe.
Oprócz obowiązkowego wyposażenia samochodu jest kilka elementów, które warto mieć w pojeździe na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Takie elementy jak koło zapasowe czy kamizelka odblaskowa sprawdzą się nie tylko podczas odległych podróży, ale także podczas rutynowej trasy po mieście.
Popularnego "kapcia" możemy przecież złapać wszędzie, na dodatek o każdej porze. Kamizelka odblaskowa realnie zwiększy nasze bezpieczeństwo i sprawi, że będziemy świetnie widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.
Jeśli planujemy wyjazd samochodem na wakacje, pomyślmy o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu, jakie może nam się przydać daleko od domu. Zestaw naprawczy do opon oraz kable rozruchowe wydają się być idealnymi kandydatami.
Warto zabrać też zestaw zapasowych żarówek oraz bezpieczników, a także podstawowe narzędzia przydatne w samochodzie (klucz do kół, klucze nasadowe, taśmę izolacyjną, lewarek).
Prawo w różnych krajach europejskich wymaga od kierowców różnych elementów obowiązkowego wyposażenia samochodu. Jeśli chcemy komfortowo poruszać się po krajach wspólnoty europejskiej, powinniśmy mieć w samochodzie:
- zestaw pierwszej pomocy,
- kamizelkę odblaskową,
- trójkąt ostrzegawczy,
- gaśnicę,
- zapasowe żarówki,
- kliny zabezpieczające koła,
- koło zapasowe.
Co ciekawe, podstawą prawną, która daje każdemu z państw możliwość samodzielnego zdefiniowania wymaganych elementów wyposażenia pojazdu, jest uchwalona 8 listopada 1968 roku Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym. Sygnatariuszami tej umowy międzynarodowej są wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej, a także m.in. Republika Białorusi, Księstwo Monako, Królestwo Norwegii oraz Federacja Rosyjska.
***