Dwie wersje znaku C13/C-16. Ułożenie linii zmienia wszystko

Te same elementy składowe, ten sam numer w wykazie – łączony znak C13/C-16 może stanowić zagadkę. Ułożenie linii dzielącej go na połowy nie jest przypadkowe.

Mamy drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i drogi, po których mogą przemieszczać się jedni i drudzy. O ile w przypadku dwóch pierwszych nie ma wątpliwości do tego, jak się po nich poruszać, z trzecim rodzajem może być kłopot.

Czy rowerzysta może poruszać się po chodniku?

Chodnik, a właściwie droga dla pieszych, to obszar, z którego rowerzysta może korzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach, ściśle określonych przepisami. Korzystanie z drogi dla rowerów przez jadącego rowerem jest możliwe gdy:

Reklama
  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Co ważne, przepisy precyzują nawet, że kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, ma poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Czy pieszy może chodzić po drodze dla rowerów?

Droga dla rowerów to obszar, przeznaczony do poruszania się na rowerach, hulajnogach i sprzętach spełniających definicję UTO, czyli urządzenia transportu osobistego. Do tych ostatnich zalicza się pojazdy napędzane elektrycznie - ale z wyłączeniem hulajnóg - bez siedzenia i pedałów, służące do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na takim pojeździe.
Prawo o ruchu drogowym precyzuje:

Podział na znakach C-13/C-16

Drogę dla pieszych oznacza się znakiem C-16 - to okrągły, niebieski znak przedstawiający idących pieszych. Droga dla rowerów ma znak C-13 - odpowiednio z symbolem roweru. Istnieje jeszcze połączenie tych znaków - znak C-13/C-16, na którym znajdują się oba symbole, oddzielone linią - pionową lub poziomą.

Znak C-13/C-16 z elementami oddzielonymi poziomą linią informuje, że to wspólna droga dla pieszych i kierujących rowerami. Jedni i drudzy mogą poruszać się całą jej szerokością,  rowerzyści mogą przemieszczać się z wyższą prędkością niż piesi, ale pierwszeństwo na niej mają ci drudzy. 

Znak C-13/C-16 z linią dzielącą w pionie to oznaczenie dla dwóch dróg biegnących równolegle. W tej sytuacji piesi i rowerzyści powinni trzymać się wskazanej na znaku strony i mają pierwszeństwo "po swojej stronie". Piesi nie powinni wchodzić na część wyznaczoną dla rowerów, a jeśli ją przekraczają - powinni to robić prostopadle do drogi, ustępując pierwszeństwa rowerom.  

Pamiętanie o tych wytycznych i trzymanie się ich pomoże uniknąć niepotrzebnych konfliktów między pieszymi i rowerzystami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama