Dwa pasy przechodzą w jeden. Pierwszeństwo ma auto z prawej czy z lewej?

Na drogach często zdarzają się sytuacje, gdy dwa pasy biegnące w jednym kierunku zamieniają się w jeden. Jeżeli po obu pasach poruszają się pojazdy, to często dochodzi do nieporozumień. Kierowcy nie wiedzą, kto ma pierwszeństwo.

Dwa pasy przechodzące w jeden to gwarancja problemu na drodze. Szczególnie, jeśli po obu pasach poruszają się z podobną prędkością dwa pojazdy. Zwykle obaj kierowcy mają przekonanie, że to właśnie oni mają pierwszeństwo.

Dwa pasy przechodzą w jeden. Kto ma pierwszeństwo?

Zanim odpowiemy, kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo, powinniśmy spojrzeć na art. 16 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym. Jest w nim wytłumaczenie, którym pasem powinien się poruszać jeden i drugi samochód na drodze dwujezdniowej:

Idźmy dalej. Jeśli droga była na tyle szeroka, że obok siebie poruszały się dwa samochody, a do tego nie były wyznaczone osobne pasy ruchu - sprawę precyzuje art. 16 ust. 4 Prawa o ruchu drogowym:

Reklama

Zwężenie drogi - pierwszeństwo dla kierowcy po prawej

Ogólne zasady ruchu wyraźnie nakazują kierującemu prowadzić pojazd możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, która jest wyznaczona krawężnikiem lub znakiem poziomym (w postaci linii przerywanej lub ciągłej). To oznacza, że pas ruchu przebiega równolegle do krawędzi jezdni, a nie do jej środka.

Oznacza to, że pierwszeństwo przysługuje autu jadącemu z prawej strony. Dlaczego? Bo zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami kierowca jadący lewą częścią szerokiego pasa jedzie nieprawidłowo - przepisy nakazują trzymania się prawej krawędzi jezdni. Zatem nawet jeśli optycznie wydaje się, że pas zwęża się z prawej strony, to pierwszeństwo mają kierowcy jadący prawidłowo, czyli przy prawej krawędzi jezdni.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pierwszeństwo | droga | zwężenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy