Czy za jazdę środkowym pasem dostanę mandat? Ten przepis budzi emocje kierowców
Gdy na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu dostępne są trzy pasy wielu kierowców decyduje się na ciągłą jazdę środkowym pasem. Nie zjeżdżają oni na prawy pas nawet gdy jest wolny, jednocześnie nie blokują lewego pasa i według nich nie łamią przepisów. Czy mają rację?
Wielu kierowców uważa, że jadąc środkowym pasem nie robi nic złego i jedzie zgodnie z przepisami. Często na drogach trzypasmowych traktują pas środkowy jako pas domyślny - prawym poruszają się ciężarówki i samochody jadące wolniej, lewy pas służy do wyprzedzania, zatem jadąc środkowym pasem nie łamią przepisów. Niestety są w błędzie.
Jazda środkowym pasem w świetle przepisów niewiele różni się od jazdy skrajnym lewym pasem. Choć w zapisach Prawa o ruchu Drogowym nie ma bezpośredniego zakazu ciągłej jazdy ani lewym, ani środkowym pasem, a w taryfikatorze nie ma wyszczególnionych konkretnych kar za taką jazdę zastosowanie mają tu nieco inne przepisy.
Mowa o artykule 16 ust. 1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, który wskazuje, że:
Wielu kierowców interpretuje ten przepis jedynie jako trzymanie się prawej strony jezdni w odróżnieniu od na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie obowiązuje ruch lewostronny, zatem jeśli jadą autostradą, lub inną drogą dwujezdniową, wystarczy że będą poruszać się prawą jezdnią, niezależnie od tego na którym pasie się znajdują. Jednak jako uzupełnienie do powyższego przepisu, który powinien wyprowadzić z błędu przekonanych o swojej racji kierowców można potraktować ustęp 4 artykułu 16, który dodatkowo precyzuje zasady jazdy na polskich drogach:
Wyżej wymienione przepisy powinny rozwiać wszelkie wątpliwości, a kierowcy, którzy wciąż będą obstawiać przy swoim powinni mieć świadomość, że za nieustanną jazdę środkowym, a także lewym pasem w sytuacji kiedy prawy pas jest wolny mogą zostać upomnieni naganą, ale mogą również zostać ukarani mandatem w wysokości od 500 do nawet 3000 zł, a na ich konto trafi dodatkowo 6 punktów karnych.
Choć tak jak pisaliśmy wyżej nie ma przepisu bezpośrednio zabraniającego jazdy środkowym ani lewym pasem, paragraf, z którego możemy zostać ukarani to artykuł 97 kodeksu wykroczeń, który mówi:
Podobnie jak w przypadku lewego pasa na drodze dwupasmowej, tak samo w przypadku środkowego pasa na drodze trzypasmowej, w obu sytuacjach pasy te służą do wyprzedzania wolniej jadących pojazdów i omijania zatorów i stojących samochodów, co oznacza że po zakończeniu wyprzedzania lub ominięciu zatoru powinniśmy wrócić na skrajny prawy pas.
***