Czy wirtualny alkomat jest dokładny? Ile mogę wypić i kiedy mogę jechać?

Często zdarza się, że po suto zakrapianym wieczorze musimy nad ranem wsiąść do samochodu, ale nie mamy ze sobą urządzenia umożliwiającego zbadanie trzeźwości. Sprawdzamy, czym jest wirtualny alkomat, a także czy w ogóle warto korzystać z takiego rozwiązania.

Nawet jeśli czujemy się dobrze następnego dnia po zakrapianej imprezie, w naszym organizmie wciąż może znajdować się alkohol. Nie powinniśmy ruszać w drogę bez sprawdzenia tego, ale czy można polegać na wirtualnym alkomacie?
Nawet jeśli czujemy się dobrze następnego dnia po zakrapianej imprezie, w naszym organizmie wciąż może znajdować się alkohol. Nie powinniśmy ruszać w drogę bez sprawdzenia tego, ale czy można polegać na wirtualnym alkomacie?Value Stock ImagesEast News

Wirtualny alkomat - co to jest?

Wirtualny alkomat to nic innego jak komputerowy algorytm, który na podstawie wprowadzonych parametrów może określić, jaki jest potencjalny poziomu alkoholu w naszym organizmie. Do obliczenia stężenia etanolu w wydychanym powietrzu będą potrzebne takie dane jak wiek, wzrost oraz suma i rodzaj spożytego alkoholu. Na koniec trzeba jeszcze zadeklarować, czy spożywaliśmy posiłek w czasie spożywania alkoholu.

Na podstawie tych danych wirtualny alkomat zaprezentuje przybliżone stężenie alkoholu w organizmie, a także czas potrzebny do całkowitego wytrzeźwienia. Warto pamiętać, że pomiar nigdy nie będzie idealny, ponieważ na ilość alkoholu w organizmie wpływa wiele czynników.

Jak długo organizm trawi alkohol?

Metabolizm alkoholu to indywidualna kwestia u każdej osoby. Przecięty organizm potrzebuje około dwóch-trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się w kieliszku wódki (60 ml), lampce wina (200 ml) czy kuflu piwa (500 ml).

Duży wpływ na tempo metabolizmu alkoholu mają takie czynniki jak płeć, wiek, wzrost i waga. Przyjmowane leki oraz różne dolegliwości zdrowotne mogą sprzyjać spowalnianiu tego procesu. Tak samo jak kwestia spożywania posiłków. Wbrew pozorom, obfity posiłek spożywany w trakcie przyjmowania alkoholu nie przyspieszy procesu pozbywania się alkoholu z naszego organizmu.

Czy warto skorzystać z wirtualnego alkomatu?

Czasami zdarzają się sytuacje, że po wypiciu alkoholu musimy skorzystać z samochodu. Najrozsądniej w ogóle nie dotykać kluczyków od samochodu, ale jeśli wypiliśmy tylko jedno piwo lub lampkę wina - warto odczekać co najmniej kilka godzin od spożycia zanim wsiądziemy za kółko.

Z wirtualnego alkomatu można skorzystać sobie jak z ciekawostki - np. dla zobrazowania sobie ile czasu może potrwać potencjalny metabolizm alkoholu w naszym organizmie. Natomiast nigdy nie powinniśmy podejmować decyzji na podstawie danych wyświetlonych w wirtualnym alkomacie. Trzeba mieć na uwadze, że jego wyliczenia są czysto teoretyczne. Nie jest to wiarygodne źródło informacji na temat naszego upojenia alkoholowego.

Najbezpieczniej skorzystać wtedy z osobistego alkomatu lub udać się pieszo, taksówką lub komunikacją miejską do najbliższego punktu, gdzie za pomocą certyfikowanego urządzenia można sprawdzić trzeźwość (np. komisariat policji).

***

Moto flesz - odcinek 45. Zakaz rejestracji aut spalinowych i nowe modele samochodówINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas