Czy stojąc na pasie do skrętu muszę włączyć kierunkowskaz?

Czy jeśli samochód stoi na pasie do skrętu, z którego może pojechać tylko w jednym kierunku, to jego kierowca musi włączać kierunkowskaz? Przepisy są jednoznaczne i nie pozostawiają wątpliwości.

Choć czasem przepisy prawa drogowego wydają się funkcjonować niezgodnie z logiką, trzeba się do nich stosować w każdej sytuacji. Podobnie jest w tym przypadku: gdy stoimy na pasie do skrętu w lewo lub praw i nie ma żadnej innej możliwości jazdy, tylko zgodnie ze wskazaniami znaków, wydaje się, że nie ma potrzeby sygnalizowania zmiany kierunku dalszej jazdy. Co jednak mówi o tym prawo drogowe?

Zmiana kierunku jazdy. Co mówią przepisy?

Przepisy drogowe są właściwie całkowicie jednoznaczne, jeśli chodzi o sygnalizowanie zmiany kierunku i nie przewidują żadnych wyjątków w tej kwestii. Trzeba się do nich stosować w każdej sytuacji, bez względu na to, czy mamy inne możliwości czy też nie. Mów o tym art. 22 stawy PoRD:

Reklama

W zapisie artykułu 22 nie znajdziemy żadnych wyjątków ani wykluczeń, co oznacza, że musimy sygnalizować zamiar zmiany kierunku zawsze i wszędzie, bez względu na okoliczności i sytuację na drodze. To oznacza, że nawet gdy poruszamy się po pasie kierunkowym, który wyznacza tylko jeden możliwy kierunek jazdy, również musimy włączyć kierunkowskaz i zasygnalizować zmianę kierunku jazdy

Mandat za niewłączenie kierunkowskazu?

Oczywiście niezastosowanie się do przepisu artykułu 22 prawa o ruchu drogowym jest wykroczeniem drogowym i może się skończyć ukaraniem mandatem. Nie jest to kara zbyt dotkliwa, bo wynosi jedynie 200 zł i dwa punkty karne. Mimo wszystko kierowcy mogą czuć się dotknięci, gdy będą musieli zapłacić 200 zł za niewłączenie kierunkowskazu. 

Kierunkowskazy na rondzie. Ta kwestia wciąż dzieli Polaków

Niestety na rondach, czyli skrzyżowaniach o ruchu okrężnym wielu kierowców wciąż nie do końca wie, co i jak powinni sygnalizować. Najczęstszymi błędami jest niesygnalizowanie chęci zjazdu z ronda, oraz sygnalizacja lewym kierunkowskazem podczas wjazdu na rondu (gdy chcemy zjechać na rondzie na przykład trzecim zjazdem, czyli teoretycznie "w lewo").

Pierwszy przypadek wydaje się oczywistym wykroczeniem - podczas zjazdu z ronda powinniśmy sygnalizować ten zamiar wcześniej, ale nie na tyle wcześnie, aby nie wprowadzić kierowców chcących wjechać na rondo mijanym przez nas zjazdem w błąd (wtedy gdy zjeżdżamy drugim lub kolejnymi zjazdami). Kierunkowskaz powinniśmy włączać w przestrzeni pomiędzy zjazdami - tuż przed zjazdem którym zamierzamy opuścić rondo. 

W kwestii sygnalizowania chęci zjazdu z ronda "w lewo", lewym kierunkowskazem, to nieszkodliwy, ale jednak błąd. Skrzyżowanie o ruchu okrężnych to bowiem taki typ skrzyżowania, z którego zjeżdżamy jedynie w prawo, wybierając oczywiście odpowiedni zjazd. Nie możemy na rondzie skręcić w lewo, a jedynie opuścić je zjazdem, który prowadzi w lewo od "naszego" wjazdu na rondo.

Kierunkowskazów na rondzie powinniśmy oczywiście używać również podczas zmiany pasa, w przypadku kiedy rondo ma więcej niż jeden pas. Nie powinniśmy natomiast sygnalizować zmiany kierunku podczas wjazdu na rondo - do wyboru jest tylko jeden kierunek jazdy - dookoła obwiedni ronda. To dość nietypowe, bowiem nieco kłóci się z przepisami dotyczącymi jazdy po pasie kierunkowym na skrzyżowaniu, opisanymi powyżej. Jeśli rondo jest wyposażone w sygnalizację świetlną, obowiązują na nim takie same zasady jak na zwykłym skrzyżowaniu z sygnalizacją.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kierunkowskazy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy