Reklama

Czy prowadząc auto można bez obaw o mandat zajadać się hot dogiem ze stacji?

Czy można jeść i prowadzić samochód jednocześnie? Co na to polskie przepisy? Są jednoznaczne i dla wielu kierowców mogą być zaskoczeniem.

Wielu kierowców zastanawia się, czy może spożywać posiłek podczas jazdy samochodem. Przepisy w tej kwestii są jednoznaczne.

Czy można jeść za kierownicą

Mandat za jedzenie podczas jazdy grozi głównie kierowcom zawodowym, którzy zajmują się profesjonalnym przewozem osób. Chodzi głównie o kierujących busami, autobusami oraz taksówkami. Te regulacje nie dotyczą osób prowadzących samochody osobowe. W tej kwestii wszystko jest sprecyzowane w ramach art. 63 p. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, która stanowi:

Jedzenie i picie podczas jazdy - jaki mandat

Taryfikator mandatów przewiduje, że za jedzenie podczas jazdy można zapłacić 50 złotych, ale kara dotyczy wyłącznie kierowców zawodowych. Jeśli funkcjonariusz policji uzna, że jedzenie rozprasza uwagę kierowcy i może spowodować zagrożenie dla pasażerów, wtedy kara może wynieść 200 złotych.

Reklama

W celu uniknięcia mandatu kierowca powinien skorzystać z obowiązkowej przerwy, żeby spożyć posiłek. W praktyce mandaty za powyższe wykroczenie są stosowane bardzo rzadko, ale warto mieć na uwadze powyższe przepisy, które obowiązują od wielu lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jedzenie | kierowcy | jazda samochodem | mandat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy