Reklama

Czy policjant może wyskoczyć z krzaków i wystawić mandat? No cóż...

Funkcjonariusze policji, podobnie jak pozostali kierowcy, muszą przestrzegać różnych regulacji prawnych. Sprawdzamy, jak wygląda kwestia przepisów związanych z kontrolą drogową. Czy radiowóz może stać w miejscu niedozwolonym, np. kryć się za krzakami?

Od 7 listopada 2019 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy dotyczące kontroli drogowej. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego precyzuje wiele kwestii i procedur, które do tej pory były niewystarczająco precyzyjne lub wzbudzały kontrowersje.

Gdzie może parkować radiowóz?

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy przeprowadzania kontroli w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy dopuszczają postój radiowozu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione. Pod warunkiem, że nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Ten zapis w zasadzie zamyka dyskusję na temat parkowania radiowozów w różnych dziwnych miejscach i przeprowadzania stamtąd pomiarów prędkości. Nowe regulacje sprawiają, że takie czynności mogą być prowadzone w dowolnym miejscu. Co ważne, dotyczy to oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów.

Reklama

Kiedy radiowóz musi mieć włączone tzw. bomby

Policjanci wielokrotnie argumentowali zmianę przepisów tym, że policyjny radiowóz nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach.

Dlatego kierowca radiowozu nie może dostać mandatu za postój w niedozwolonym miejscu. Przy okazji nie musi też włączać świateł uprzywilejowania stojąc w takim miejscu. Mówiąc językiem potocznym - nie musi stać na tzw. bombach. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: radiowóz | kontrola drogowa | policja | mandaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy