Czy pies w samochodzie może jeździć bez pasów? Jaki mandat za jazdę z psem

Wiele osób posiadających psa nie wyobraża sobie podróżowania bez swojego ulubionego czworonoga. Sprawdzamy, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie, a także co mówią na ten temat przepisy.

Przewożąc psa w samochodzie powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo pasażerów oraz samego zwierzęcia. To oznacza, że nie powinien mieć totalnej swobody, ponieważ zwierzę poruszające się po samochodzie może stwarzać duże zagrożenie dla wszystkich osób przebywających w jego wnętrzu.

Nawet grzeczny i ułożony zwierzak może stać się nieprzewidywalny podczas jazdy. Kierowca, który w takiej chwili musi się koncentrować na zwierzęciu nie pilnuje sytuacji na drodze. Pies może przeszkadzać kierowcy w prowadzeniu samochodu, wchodzić pod nogi, pedały samochodu lub zasłaniać lewarek skrzyni biegów.

Reklama

W razie gwałtownego hamowania lub stłuczki prawa fizyki będą nieubłagane. Zwierzak może mocno ucierpieć, a do tego zranić innych pasażerów.

Mandat za przewożenie psa w samochodzie

Przepisy o ruchu drogowym nie określają wprost zasad przewożenia czworonogów w samochodzie osobowym. Regulacje odnoszą się do przepisu (art. 60 ust. 1 Kodeksu drogowego) mówiącym o zakazie używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osobom znajdującym się w samochodzie oraz poza nim. Przewożenie psa (lub innego zwierzęcia) w sposób zagrażający bezpieczeństwu osobom znajdującym się w aucie oraz poza nim grozi mandatem w wysokości do 500 zł.

Jeśli zachowanie kierowcy będzie można uznać za przestępstwo polegające na znęcaniu się nad zwierzętami, grozi mu kara grzywny, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2.

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Warto odpowiednio wcześniej przygotować się do podróży ze zwierzakiem na pokładzie. Pies przewożony w samochodzie powinien być odpowiednio zabezpieczony. Nie może przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu.

Duże psy powinno się przewozić w bagażniku wyposażonym w specjalną klatkę lub co najmniej kratę, która w razie wypadku zabezpieczy zwierzę przed przemieszczeniem się. Oprócz tego powinna się tam znajdować mata antypoślizgowa, która zapewni komfort podróżowania, a do tego ułatwia utrzymanie porządku w samochodzie.

Mniejsze psy oraz inne zwierzęta można przewozić w specjalnym transporterze lub przypiąć do pasów bezpieczeństwa na przednim lub tylnym siedzeniu. Psy do 10 kg mogą podróżować w samochodzie w specjalnej uprzęży, która posiada zapięcie do pasów bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie pasuje do większości modeli. Wpina się je dokładnie tak samo jak pasy bezpieczeństwa

Psy średnich i dużych ras powinny podróżować w szelkach spacerowych, do których jest przypięta smycz samochodowa wyposażona w sprzączkę do wpięcia w miejsce pasów. Należy pamiętać o tym, żeby nie przypinać smyczy do obroży, ponieważ można udusić psa lub złamać mu kark.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama