Kto płaci mandat za niezapięte pasy - kierowca czy pasażer?

Polskie prawo wymaga używania pasów bezpieczeństwa u kierowcy i pasażerów. Wiele osób często bagatelizuje te przepisy. Sprawdzamy, kto zapłaci mandat w sytuacji, gdy pasażer nie zapnie pasów bezpieczeństwa?

Bardzo często można spotkać się z opinią, że mandat za niezapięte pasy może dostać wyłącznie kierowca. Okazuje się, że sprawa wcale nie jest taka oczywista. Funkcjonariusz policji podczas kontroli może wystawić dwa mandaty za niestosowanie się do obowiązku zapinania pasów przez pasażera.

Mandat za brak pasów dla kierowcy i pasażera

Pierwszy dla kierowcy w wysokości 100 zł i 4 pkt karnych, a drugi dla pasażera w kwocie 100 zł, ale bez punktów karnych. Jeśli przy okazji wyjdzie, że kierowca sam nie miał zapiętych pasów, to do rachunku dochodzi kolejne 100 zł oraz 2 pkt karne.

Na nic nie pomogą tłumaczenia, że pasażer odmawiał zapięcia pasów. Ten argument na pewno nie uchroni przed karą. W takiej sytuacji kierowca powinien wyprosić pasażera z samochodu lub odmówić jazdy. Tłumaczenie kierowcy, że nie wiedział o tym, że pasażer się odpiął również nie przejdzie. Chyba, że porusza się starszym samochodem. W nowych autach o niezapiętych pasach informuje kontrolka oraz sygnał dźwiękowy.

Reklama

Kto musi zapinać pasy bezpieczeństwa?

Polskie przepisy o ruchu drogowym stawiają sprawę jasno. Wystarczy sprawdzić art. 39 Kodeksu drogowego, który mówi:

Warto zwrócić w tej kwestii uwagę na jedną istotną rzecz. Określenie "pojazd samochodowy" dotyczy nie tylko aut osobowych, ale każdego pojazdu, który jest wyposażony w fotele z pasami. Może to być np. autobus lub autokar. Co więcej, w przypadku takich samochodów przepisy nakładają na kierowcę obowiązek poinformowania pasażerów o tym, że powinni zająć pasy.

Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?

Od obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przewidziano kilka wyjątków. Pasów nie muszą zapinać m.in.:

  • osoby mające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do zapinania pasów (obowiązuje nowy, imienny wzór dokumentu, starsze zaświadczenia nie są uznawane),
  • kobiety w widocznej ciąży,
  • kierowcy taksówek (tylko podczas przewożenia pasażerów),
  • instruktorzy nauki jazdy i egzaminatorzy (tylko wtedy, gdy za kierownicą siedzi kursant),
  • funkcjonariusze różnych służb (podczas przewożenia osoby zatrzymanej lub innych czynności).

Jeśli pojazd nie ma pasów bezpieczeństwa, ponieważ w momencie jego pierwszej rejestracji takie wyposażenie nie było wymagane, nie zapłacimy mandatu za brak pasów. Warto pamiętać, że w takim samochodzie nie można przewozić dzieci, które powinny korzystać z fotelików. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pasy bezpieczeństwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy