Czy można stracić prawo jazdy za przejazd na czerwonym świetle? To dopiero początek!
Przejazd na czerwonym świetle to wciąż powszechnie popełniane – przez nieuwagę lub bezmyślną chęć zaoszczędzenia czasu – wykroczenie. Aby zmusić kierowców do stosowania się do zasad sygnalizacji, zaostrzona została kara za to wykroczenie, wraz z wprowadzeniem nowego taryfikatora mandatów od 17 września br. Czy można stracić prawo jazdy za przejazd na czerwonym świetle?
Głównym celem sygnalizacji świetlnej jest kierowanie ruchem na drogach i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim jego uczestnikom, w tym także pieszym i rowerzystom. Zgodnie z art. 92 przejazd na czerwonym świetle to wykroczenie, za które trzeba słono płacić - szczególnie od 17 września.
Zwiększenie wysokości grzywny i punktów karnych za przejazd na czerwonym świetle jest całkowicie zrozumiałe, ponieważ po drogach wciąż jeździ wielu kierowców, którzy traktują przejazd na tzw. “późnym pomarańczowym" za niezagrażającą życiu normę. W praktyce takie wykroczenie to proszenie się o wypadek. Groźba wysokiego mandatu ma wzbudzać u kierowców, którzy lubią igrać z własnym i cudzym życiem, wewnętrzną refleksję.Wielu kierowców, niezdających sobie sprawy z możliwych konsekwencji niedostosowania prędkości pojazdu, lekceważąco zapyta: “Co się stanie, gdy przejadę na czerwonym?". Dojeżdżając do sygnalizacji świetlnej, można popełnić dwa typy wykroczeń związanych ze światłem czerwonym.
Pierwsze wykroczenie dotyczy sytuacji, w której kierowca, widząc żółte światło, przy zbyt dużej prędkości decyduje się na ostre hamowanie, zmuszając tym samym uczestnika ruchu będącego za nim do równie gwałtownego hamowania. Jeśli policja stwierdzi, że taka sytuacja stworzyła zagrożenie na drodze, to nałoży na kierowcę mandat.
Drugie wykroczenie dotyczy ściśle przejazdu na czerwonym świetle. Decydujący się na taki krok kierowca stwarza poważne zagrożenie, nie tylko dla siebie, lecz także dla innych uczestników ruchu, dla których sygnalizacja pokazała światło zielone. zagrożenie, nie tylko dla siebie, lecz także dla innych uczestników ruchu, dla których sygnalizacja pokazała światło zielone.
Z uwagi na stworzenie ryzyka wypadku przejazd na czerwonym świetle jest traktowany jako poważne, surowo karane wykroczenie.
Niedostosowanie się do zmieniającej się sygnalizacji świetlnej może wiązać się z popełnieniem dwóch typów wykroczeń opisanych powyżej. Nowy taryfikator obowiązujący od 17 września, zwiększył mandat zarówno pod względem kary finansowej, jak i liczby punktów karnych.
Z pewnością kierowcom, którzy bezrefleksyjnie łamią przepisy, nie pomoże fakt, że od 17 września punkty karne będą kasowane co dwa lata, a nie - jak było wcześniej - co roku. Taki zabieg ma na celu także zmotywowanie kierowców do respektowania przepisów ruchu drogowego.
Zatem to, czy można stracić prawo jazdy za przejechanie na czerwonym świetle, będzie uzależnione od tego, czy kierowca wcześniej uzbierał wysoką liczbę punktów karnych, a także od dokonanej przez funkcjonariuszy policji interpretacji przewinienia kierowcy.
Warto wziąć pod uwagę, że policjant może uznać, iż oprócz przejazdu na czerwonym świetle kierowca popełnił więcej wykroczeń związanych z nieustąpieniem pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu i stworzeniem szczególnego zagrożenia.
Biorąc pod uwagę obecną karę za przejazd na czerwonym świetle, a także możliwość dopuszczenia się innych wykroczeń w czasie takiego manewru, utrata prawa jazdy jest tu możliwa.
Na tle wielu wykroczeń przejazd na czerwonym świetle to jedna z najczęściej popełnianych wykroczeń. Niedostosowanie się do sygnalizacji może się wydawać drobnostką, jednak w rezultacie takie zachowanie może prowadzić do ogromnej tragedii. Od wielu lat mandat za przejazd na czerwonym świetle jest stały, a jego wysokość wynosi 500 zł. Nowy taryfikator w tym zakresie nie zmienił kwoty.
W związku z wrześniowymi zmianami dotyczącymi zakresu mandatów kierowcy z pewnością będą stawiać pytanie: "Ile punktów karnych dostanę za przejechanie na czerwonym świetle?". Za to wykroczenie, zgodnie z nowym taryfikatorem, kierowca otrzyma już nie 6, a 8 punktów karnych.
Biorąc pod uwagę możliwość otrzymania 24 punktów karnych w ciągu 2 lat, z łatwością będzie można stracić prawo jazdy za przejazd na czerwonym świetle.
***