Reklama

Czy można objeżdżać rondo prawym pasem? Jest dylemat

Jazda po rondzie często przysparza wielu kłopotów nawet bardzo doświadczonym kierowcom. Dlatego wielu z nich nie wie do końca, czy można objeżdżać rondo prawym pasem. W tej sytuacji nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale postaramy się rozjaśnić tę kwestię.

Na początek warto zapamiętać, że przepisy ruchu drogowego nie zabraniają w żaden sposób objeżdżania ronda prawym pasem. Rekomendujemy jednak, żeby dla własnego bezpieczeństwa nie praktykować takiej jazdy. Wystarczy, że na rondzie pojawi się kilku kierowców, którzy będą chcieli jeździć w taki sposób i układ się skomplikuje.

Jazda po rondzie prawym pasem

Warto mieć na uwadze, że ciągła jazda prawym pasem może się wydawać dużo bezpieczniejsza, ponieważ podczas zjazdu z ronda nie trzeba zmieniać pasa, a tym samym zwracać szczególnej uwagi na innych uczestników ruchu. Czasami o takim zachowaniu decyduje o tym niewiedza, strach lub lenistwo. Stąd wielu kierowców kurczowo trzyma się właśnie tego pasa. W takim wypadku należy bacznie obserwować znaki poziome.

Reklama

Na niektórych rondach pojawia się często kilka pasów, które zwiększają przepustowość drogi. Trzeba mieć na uwadze, że samochód podróżujący po prawym pasie może utrudniać zjazd z ronda innym uczestnikom drogi lub wymusić konieczność znacznego zmniejszenia prędkości, a nawet zatrzymania się. Taka sytuacja może doprowadzić do chwilowego zatoru na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.

Na rondzie obowiązuje te same zasady, co na drodze

Każdy kierowca powinien pamiętać, że na rondzie obowiązują te same zasady ruchu drogowego, co na zwykłej drodze. W momencie zmiany pasa ruchu należy ustąpić miejsca kierowcom, którzy już znajdują się na pasie, na który chcemy wjechać.

Zmieniając pas z lewego na prawy jesteśmy zobowiązani do przestrzegania bezpieczeństwa. Ten manewr wymaga zachowania szczególnej ostrożności, co powoduje stres u wielu kierowców.

Dużo łatwiej porusza się po rondach turbinowych, które mają specjalne zapory i linie ciągłe, które wykluczają możliwość zmiany pasa w niebezpiecznych miejscach. Przy okazji wykluczają też opcję objeżdżania ronda prawym pasem. Przed wjazdem na taki typ ronda należy określić, w którym miejscu chcemy wyjechać, a następnie wybrać odpowiedni pas.

Jak poruszać się po rondzie, jaki pas zająć?

Poruszając się o rondzie warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Jeśli skrzyżowanie o ruchu okrężnym składa się z dwóch pasów ruchu, a do tego nie występują na nim znaki poziome - jadąc w prawo zajmujemy prawy pas, a podczas jazdy na wprost ustawiamy się na lewym, a w ostateczności prawym pasie. Podczas skrętu w lewo lub objeżdżania ronda dookoła zajmujemy wyłącznie lewy pas.

Na rondzie trzypasmowym jadąc w prawo pozostajemy na prawym pasie, jadąc na wprost zajmujemy dowolny pas, a skręcając w lewo lub zawracając korzystamy z lewego pasa. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rondo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy