Czy można objechać rondo prawym pasem? Co na to przepisy

Z założenia ronda miały być najprostszym sposobem poruszania się po skrzyżowaniach, pozwalającym na ograniczenie ryzyka kolizji drogowej. Wygląda jednak na to, że cześć kierowców wciąż ma trudności ze zrozumieniem podstawowych zasad, takich jak korzystanie z prawego pasa ruchu na rondzie.

Właściwy pas na rondzie

Dwupasmowe ronda zwiększają płynność ruchu i przepustowość na skrzyżowaniach. Trudno sobie wyobrazić, aby drogi dwupasmowe zwężały się do jednego pasa tuż przed skrzyżowaniem. Taka organizacja ruchu może jednak sprawiać kierowcom trudności w wyborze odpowiedniego pasa na rondzie. 

Z reguły przyjmuje się, że prawy pas jest dla kierowców zamierzających zjechać na pierwszym lub drugim zjeździe. Jeśli kierowca planuje zjazd na późniejszym zjeździe, powinien wybrać lewy pas i zmienić na prawy przed planowanym zjazdem. Na przykład, aby zjechać na trzecim zjeździe, należy zająć prawy pas po minięciu drugiego zjazdu. Są to jednak jedynie sugestie. Jakie są natomiast konkretne przepisy ruchu drogowego w tej kwestii?

Reklama

Czy można objechać rondo prawym pasem?

Powyższy sposób pokonywania ronda jest zalecany, ponieważ upłynnia ruch. Dzięki temu kierowcy chcący zawrócić na rondzie nie blokują tych, którzy planują zjechać już na pierwszym zjeździe. Jednak nie wszyscy stosują się do tych zasad - jedni z powodu braku wiedzy, inni z obawy przed kolizją.

Poruszając się lewym pasem, musimy ustąpić pierwszeństwa kierowcom na prawym pasie, co może być problematyczne. Istnieje także ryzyko, że kierowca czekający na wjazd na rondo zignoruje nasz sygnał zmiany pasa i wjedzie przed nasze auto. Z tego powodu część kierowców woli pozostać na prawym pasie, nawet jeśli zamierzają objechać całe rondo, co z kolei powoduje frustrację tych, którzy korzystają z lewego pasa, obawiając się trudności w jego zmianie. To może prowadzić do nieporozumień i stresu na drodze.

Czy przepisy pozwalają na korzystanie wyłącznie z prawego pasa?

W Kodeksie drogowym nie przygotowano osobnych zasad dotyczących poruszania się po rondach. Jedyna wzmianka o nich znajduje się w rozporządzeniu dotyczącym znaków i sygnałów drogowych (par. 36, ust. 1):

Oznacza to, że ronda nie mają żadnych szczególnych zasad i stosujemy na nich przepisy ogólne ruchu drogowego. Te przepisy nie zabraniają poruszania się prawym pasem w żadnych warunkach. Możemy więc pozostać na prawym pasie, niezależnie od tego, którym zjazdem zamierzamy opuścić rondo.

Podkreślmy jednak jeszcze raz - nie jest to zalecany sposób jazdy po rondach, ponieważ zmniejsza płynność ruchu i może utrudniać jazdę innym kierowcom. Nie zmienia to jednak faktu, że objeżdżanie ronda prawym pasem jest dozwolone, więc inni uczestnicy ruchu nie mogą nam zarzucić łamania przepisów, ani tym bardziej nie zrobi tego policja. O ile oczywiście przed danym rondem nie ma znaków drogowych nakazujących inne wykorzystanie prawego pasa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rondo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy