Czy można jeździć hulajnogą elektryczną po ulicy? Przepisy są jasne

Hulajnogi elektryczne szturmem zdobyły ulice polskich miast. Są ciche, stosunkowo tanie i łatwo się nimi poruszać po zatłoczonych ulicach. Czy jednak hulajnogą można wjeżdżać na jezdnię? Okazuje się, że w pewnych przypadkach jest to możliwe.

Zasady ruchu hulajnogami elektrycznymi są dokładnie określone przepisami
Zasady ruchu hulajnogami elektrycznymi są dokładnie określone przepisamiArkadiusz ZiółekEast News

Hulajnoga elektryczna to, wg zapisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, “pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe". Już tylko z tego fragmentu można wywnioskować, że jazda hulajnogą w dwie osoby jest nielegalna i grozi za nią mandat w wysokości 300 zł. Niestety, w polskich miastach częstym widokiem są hulajnogi, na których jadą dwie osoby jednocześnie.

Kolejnym zapisem, który znajdziemy w ustawie PoRD jest ten, który mówi, że prędkość maksymalna hulajnogi musi być ograniczona do maksymalnie 20 km/h. I faktycznie, w przypadku hulajnóg wynajmowanych na minuty, nie da się rozpędzić do wyższej prędkości, dla początkujących przygotowano nawet tryb, w którym prędkość maksymalna została ograniczona do 15 km/h (w przypadku niektórych aplikacji jest obowiązkowy podczas kilku pierwszych wynajmów). Jednocześnie na rynku bez problemu można znaleźć hulajnogi, które rozpędzają się do kilkukrotnie wyższych prędkości.

Czy można jeździć hulajnogą po ulicy?

Jezdnia, potocznie zwana ulicą, to miejsce, po którym poruszają się głównie samochody i motocykle. Ustawa Prawo o ruchu drogowym jasno określa, że rowery, hulajnogi czy pojazdy transportu osobistego powinny co do zasady poruszać się drogą dla rowerów, drogą dla pieszych i rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Zabroniona jest jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu, a także czepianie się innych pojazdów czy jazda bez trzymania dwóch rąk na kierownicy.

Co, jeśli brakuje każdej z wyżej wymienionych dróg? W tym wypadku, jeśli maksymalna dopuszczalna prędkość na drodze nie jest wyższa niż 30 km/h, kierujący hulajnogą zobowiązany jest, by jechać po jezdni, a nie chodniku. W praktyce chodzi najczęściej o strefy zamieszkania oraz strefy ruchu - w takich miejscach użytkownik hulajnogi powinien poruszać się po ulicy (w przepisach określonych jako jezdnia).

Co, jeśli ograniczenie na drodze jest wyższe niż 30 km/h, a obok jezdni nie ma drogi lub pasa dla rowerów albo drogi dla pieszych i rowerów? Właśnie w takim przypadku kierujący hulajnogą ma prawo poruszać się po chodniku, ale musi zachować szczególną ostrożność, jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego (przepisy jej nie określają), ustępować pierwszeństwa pieszemu i nie utrudniać mu ruchu.

Ile trzeba mieć lat, żeby jeździć hulajnogą?

Po skończeniu 18. roku życia, mimo tego, że użytkownicy hulajnóg powinni stosować się do przepisów ruchu drogowego, jazda hulajnogą nie wymaga żadnych uprawnień. Ci, którzy są między 10. A 18. Rokiem życia muszą posiadać stosowne uprawnienia, podobnie, jak w przypadku jazdy rowerem. Chodzi o kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Warto pamiętać, że dzieci do lat 10 mogą poruszać się hulajnogą elektryczną tylko w strefie zamieszkania i to pod warunkiem, że są pod opieką osoby dorosłej.

Chwila grozy na przejeździe kolejowym. Nagranie ku przestrodzePolicjaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas