Czy kobieta w ciąży musi zapinać pasy bezpieczeństwa?

Aktualizacja

Zapinanie pasów to jeden z podstawowych wymogów bezpiecznej jazdy. Zabezpieczają i stabilizują ciało pasażera lub kierowcy w przypadku kolizji. Obowiązek zapinania pasów spoczywa na większości osób podróżujących samochodami i wynika z obowiązujących przepisów. Nie dotyczy jednak wszystkich. Jak wygląda zapinanie pasów w ciąży?

Pasy naprawdę warto zapinać, jednak nie zawsze jest to zdrowe
Pasy naprawdę warto zapinać, jednak nie zawsze jest to zdroweINTERIA.PL

Czy kobiety w ciąży muszą zapinać pasy?

Artykuł 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem samochodowym oraz osobę nim przewożoną. Jednak czy kobiety w ciąży muszą zapinać pasy?

Ustęp drugi powołanego przepisu wprowadza szereg wyłączeń od wspomnianej reguły. Wymienia m.in.:

  • osoby mające zaświadczenie o lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa (np. rehabilitacja po urazie kręgosłupa);
  • kobiety o widocznej ciąży;
  • kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
  • zespół medyczny w trakcie udzielania pomocy medycznej;
  • żołnierzy oraz funkcjonariuszy wybranych służb.

Warto wskazać, że policjant podczas kontroli nie może żądać od kobiety okazania zaświadczenia o stanie zdrowia. Samodzielnie dokonuje oglądu sytuacji i podejmuje decyzję o nałożeniu ewentualnej sankcji.

Redakcja przepisu sugeruje jednak dowolność, a nie zakaz przy zapinaniu pasów w ciąży. Dlatego ostatecznie to od kobiety będzie zależało, czy postanowi zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Musi jednak mieć na uwadze, że nacisk pasa na brzuch może niekorzystnie oddziaływać na płód.

Jak zapinać pasy w ciąży?

Jeżeli przyszła mama zdecyduje się na zapinanie pasów w ciąży, powinna zadbać o odpowiednie ułożenie elementu biodrowego i piersiowego.

Pas biodrowy należy przeprowadzić pod brzuchem (nie na nim ani nad nim). Dzięki temu zmniejsza się nacisk materiału w razie aktywacji napinacza. Z kolei pas piersiowy powinien biec między piersiami i okalać brzuch dookoła. Obie części muszą być napięte, aby w razie wypadku mogły zadziałać prawidłowo, a kobieta nie wyślizgnęła się spomiędzy pasów.

Niezależnie od ułożenia pasa warto zadbać o odsunięcie fotela maksymalnie do tyłu i ustawienie go w pozycji pionowej. Pozwala to zmniejszyć siłę odśrodkową działającą na korpus. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku gwałtownego szarpnięcia siły oddziałujące na ciało wynoszą czasem nawet kilka ton.

Adapter do pasów dla ciężarnych

Udogodnieniem, które ułatwi zapinanie pasów w ciąży, może okazać się adapter. Pozwala on wygodnie ułożyć pas biodrowy, tak aby zawsze znajdował się pod brzuchem i nie przemieszczał się podczas jazdy. W ten sposób można połączyć komfort z bezpieczeństwem.

Adapter do pasów dla ciężarnych wykonuje się z miękkiego materiału, który nie uciska i nie obciera, więc korzystanie z niego nie będzie uciążliwe nawet podczas pokonywania długich tras.

Zapinanie pasów w ciąży przy pomocy tego urządzenia jest bardzo łatwe. Moduł łączy się z fotelem w jego środkowej części i wystarczy przeprowadzić pasy przez znajdująca się w nim lukę. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w zaawansowanej ciąży oraz w samochodach, gdzie zamki pasów położone są wysoko i utrudniają bezpieczną jazdę ciężarnym pasażerkom.

Citroen CX - co czyniło go wyjątkowym?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas