Reklama

Co daje karta rowerowa? Warto ją robić?

Karta rowerowa uprawnia do... jazdy rowerem. To oczywiste, ale nie wszystko to, co na rowerze wolno dojrzałym rowerzystom, jest też legalne w przypadku młodszych cyklistów.

Karta rowerowa to dokument, który uprawnia jej posiadacza do kierowania rowerem, hulajnogą elektryczną i innymi urządzeniami elektrycznymi oraz pojazdem zaprzęgowym (po ukończeniu 15. roku życia).

Karta rowerowa - dla kogo jest obowiązkowa?

Niewiele osób ma tego świadomość, ale posiadanie karty rowerowej jest ważnym dokumentem dla dzieci w wieku od 10 do 18 lat. To właśnie na podstawie tego dokumentu mogą się poruszać po drogach publicznych, strefach zamieszkania i strefach ruchu. Brak dokumentu grozi mandatem.

Jedynymi warunkami, które zwalniają z posiadania karty rowerowej są sytuacje, gdy dziecko:

Reklama

 • nie ukończyło 10. roku życia - dzieci muszą poruszać się na rowerze po drogach publicznych pod opieką osoby dorosłej,
 • ukończyło 16 lat i posiada prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T,
 • ukończyło 14 lat i posiada prawo jazdy kategorii AM,
 • ukończyło 18 lat - do jazdy na rowerze uprawnia dowód osobisty lub prawo jazdy.

Ile kosztuje karta rowerowa?

Jeśli uczeń podchodzi do egzaminu w szkole, wyrobienie dokumentu jest bezpłatne. W innych przypadkach może zostać pobrana drobna opłata za wydanie karty rowerowej.

Egzamin na kartę rowerową

Zwykle egzaminy na kartę rowerową są przeprowadzane w szkołach podstawowych. Dla osób, które ukończyły już ten poziom edukacji jest możliwość przejścia egzaminu w wybranym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego lub ośrodku szkolenia kierowców. Egzaminy organizują także niektóre komisariaty policji.

Przed podejściem do egzaminu należy przejść kurs organizowany w ramach lekcji, w WORD lub ośrodku szkolenia kierowców. Egzamin na kartę rowerową składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej.

Część teoretyczna zawiera 25 pytań z zakresu przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy oraz wyposażenia roweru. Część praktyczna pozwala sprawdzić, czy kandydat do otrzymania karty rowerowej potrafi wykonać podstawowe manewry na rowerze. Ta część egzaminu składa się z następujących etapów:

 • przygotowanie roweru do jazdy,
 • jazda rowerem na wprost - ruch prawostronny,
 • reagowanie na znaki drogowe,
 • zmiana pasa ruchu,
 • ósemka- pierwszy przejazd techniczny bez podpórek i bez najeżdżania na linie,
 • trzykrotne ustępowanie pierwszeństwa na skrzyżowaniu równorzędnym,
 • slalom (odległość między pachołkami równa jest długości roweru),
 • hamowanie w polu końcowym.

Żeby zaliczyć egzamin pozytywnie, należy poprawnie odpowiedzieć na minimum 80% pytań oraz poprawnie wykonać minimum 90% zadań praktycznych.

Wyrobienie karty rowerowej

Karta rowerowa powinna być gotowa do odebrania po upływie około tygodnia od przeprowadzonego egzaminu. Do wyrobienia dokumentu będą potrzebne:

 • wypełniony przez rodzica lub opiekuna oraz nauczyciela (wychowawcę) arkusz zaliczeń,
 • zdjęcie o wymiarach 45mm x 35mm,
 • legitymację szkolną - do wglądu.

Brak karty rowerowej - jaki mandat?

Nowy taryfikator mandatów przewiduje 200 złotowy mandat za brak karty rowerowej. Warto pamiętać o tym, że kodeks wykroczeń precyzuje odpowiedzialność za wykroczenia u osób, które popełniły czyn zabroniony dopiero po ukończeniu 17 lat. 

W większości przypadków policjant zatrzymujący nieletniego może go pouczyć - w sytuacji, gdy wykroczenie jest niewielkie. Jeśli doszło do sprowadzenia zagrożenia na drodze, policjant może skierować wniosek o ukaranie do sądu rodzinnego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: karta rowerowa | rowerzyści | rowery

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy