Co daje karta rowerowa? Warto ją robić?
Karta rowerowa uprawnia do... jazdy rowerem. To oczywiste, ale nie wszystko to, co na rowerze wolno dojrzałym rowerzystom, jest też legalne w przypadku młodszych cyklistów.
Karta rowerowa to dokument, który uprawnia jej posiadacza do kierowania rowerem, hulajnogą elektryczną i innymi urządzeniami elektrycznymi oraz pojazdem zaprzęgowym (po ukończeniu 15. roku życia).
Niewiele osób ma tego świadomość, ale posiadanie karty rowerowej jest ważnym dokumentem dla dzieci w wieku od 10 do 18 lat. To właśnie na podstawie tego dokumentu mogą się poruszać po drogach publicznych, strefach zamieszkania i strefach ruchu. Brak dokumentu grozi mandatem.
Jedynymi warunkami, które zwalniają z posiadania karty rowerowej są sytuacje, gdy dziecko:
- nie ukończyło 10. roku życia - dzieci muszą poruszać się na rowerze po drogach publicznych pod opieką osoby dorosłej,
- ukończyło 16 lat i posiada prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T,
- ukończyło 14 lat i posiada prawo jazdy kategorii AM,
- ukończyło 18 lat - do jazdy na rowerze uprawnia dowód osobisty lub prawo jazdy.
Jeśli uczeń podchodzi do egzaminu w szkole, wyrobienie dokumentu jest bezpłatne. W innych przypadkach może zostać pobrana drobna opłata za wydanie karty rowerowej.
Zwykle egzaminy na kartę rowerową są przeprowadzane w szkołach podstawowych. Dla osób, które ukończyły już ten poziom edukacji jest możliwość przejścia egzaminu w wybranym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego lub ośrodku szkolenia kierowców. Egzaminy organizują także niektóre komisariaty policji.
Przed podejściem do egzaminu należy przejść kurs organizowany w ramach lekcji, w WORD lub ośrodku szkolenia kierowców. Egzamin na kartę rowerową składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej.
Część teoretyczna zawiera 25 pytań z zakresu przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy oraz wyposażenia roweru. Część praktyczna pozwala sprawdzić, czy kandydat do otrzymania karty rowerowej potrafi wykonać podstawowe manewry na rowerze. Ta część egzaminu składa się z następujących etapów:
- przygotowanie roweru do jazdy,
- jazda rowerem na wprost - ruch prawostronny,
- reagowanie na znaki drogowe,
- zmiana pasa ruchu,
- ósemka- pierwszy przejazd techniczny bez podpórek i bez najeżdżania na linie,
- trzykrotne ustępowanie pierwszeństwa na skrzyżowaniu równorzędnym,
- slalom (odległość między pachołkami równa jest długości roweru),
- hamowanie w polu końcowym.
Żeby zaliczyć egzamin pozytywnie, należy poprawnie odpowiedzieć na minimum 80% pytań oraz poprawnie wykonać minimum 90% zadań praktycznych.
Karta rowerowa powinna być gotowa do odebrania po upływie około tygodnia od przeprowadzonego egzaminu. Do wyrobienia dokumentu będą potrzebne:
- wypełniony przez rodzica lub opiekuna oraz nauczyciela (wychowawcę) arkusz zaliczeń,
- zdjęcie o wymiarach 45mm x 35mm,
- legitymację szkolną - do wglądu.
Nowy taryfikator mandatów przewiduje 200 złotowy mandat za brak karty rowerowej. Warto pamiętać o tym, że kodeks wykroczeń precyzuje odpowiedzialność za wykroczenia u osób, które popełniły czyn zabroniony dopiero po ukończeniu 17 lat.
W większości przypadków policjant zatrzymujący nieletniego może go pouczyć - w sytuacji, gdy wykroczenie jest niewielkie. Jeśli doszło do sprowadzenia zagrożenia na drodze, policjant może skierować wniosek o ukaranie do sądu rodzinnego.