Biały romb na niebieskim tle to nowy znak na autostradach. Lepiej uważaj

Pojawienie się nowych znaków często powoduje u kierowców dezorientację i tak też dzieje się na francuskich autostradach. Biały romb na niebieskim tle zbiera żniwo, a mandat jest dość wysoki. Samotni kierowcy korzystający z pasów oznaczonych tym znakiem narażają się na 135 Euro kary.

Na francuskich drogach pojawił się nowy znak, o którego znaczeniu wielu kierowców nie ma pojęcia. Nic, dziwnego bowiem nigdy wcześniej takie zasady nie obowiązywały, a teraz za niezastosowanie się do niego można zapłacić wysoki mandat. Znak ten pojawił się głównie na autostradach, oznaczając, tylko niektóre pasy. Kogo dotyczy biały romb na niebieskim tle i jakie zasady trzeba spełnić, by nie dostać mandatu?

Biały romb na niebieskim tle -co to za znak?

Choć znaku tego nie spotkasz ani w Polsce, ani sąsiadujących Czechach, czy Niemczech, pojawił się on jako zupełna nowość na francuskich autostradach. Jeśli wybierasz się na zachód lub jeździsz tam regularnie, zwróć na niego szczególną uwagę i pilnuj aby nie złamać zasad, które wprowadza. Gdzie można go spotkać? biały romb na niebieskim tle pojawił się na razie na autostradach i drogach szybkiego ruchu w okolicy Paryża, Lyonu, Nantes, Rennes, Grenoble czy Strasbourga, ale według lokalnych źródeł niedługo pojawi się również na innych drogach w całym kraju.

Reklama

Biały romb na niebieskim tle to znak, który oddziela pasy zarezerwowane do tzw. carpoolingu, czyli współdzielenia samochodu - korzystania z niego w więcej osób niż jedna. Poruszać się pasem z oznaczonym tym znakiem mogą taksówki, autobusy i inne środki transportu publicznego, samochody elektryczne i auta, które przewożą więcej niż dwóch pasażerów. Dopuszczone na nie są również motocykle przewożące pasażera. Jedyne auta, które mogą poruszać się nimi z tylko jednym pasażerem, to samochody bezemisyjne, posadające nalepkę zero emission Crit' Air.

Jaki mandat za ignorowanie znaku z białym rombem na niebieskim tle?

Skoro pojawił się nowy znak, we francuskim taryfikatorze pojawiła się również nowa pozycja, która przewiduje kary za niewłaściwe korzystanie z pasa oznaczonego białym rombem na niebieskim tle. Kierowcy, którzy korzystają z takich pasów niezgodnie z prawem narażają się na mandat w wysokości 135 Euro (około 600 zł). Należy również pamiętać, że kierowca nie musi być zatrzymany do kontroli, aby zostać ukaranym mandatem, bowiem na wielu francuskich autostradach funkcjonuje inteligentny system nadzoru za pomocą kamer, które potrafią wyłapać ilu pasażerów siedzi w samochodzie. Prawdopodobnie korzystają z funkcji rozpoznawania twarzy, aby ocenić ile osób siedzi w samochodzie. 

Powodem zastosowania nowych znaków jest przede wszystkim ekologia i próba zachęcenia kierowców do wspólnego podróżowania, czyli tzw carpoolingu, aby ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a także zmniejszyć natężenie ruchu drogowego. 

Bonus 100 Euro dla każdego kierowcy korzystającego z aplikacji

Carpooling stał się wyjątkowo modny i popularny we Francji, a rząd traktuje tę kwestię bardzo poważnie dostrzegając ekologiczny, a także ekonomiczny potencjał zwiększenia popularności współdzielenia pojazdów w taki sposób. Dlatego w ramach specjalnego programu użytkownicy aplikacji służących do carpoolingu i planowania wspólnych podróży, takie jak: BlaBlaCar Daily, Coopgo, Ecov, La roue verte, Mobicoop, Karos, Klaxit, Ynstant dostają specjalną dotację - wystarczy że zarejestrują się na danej platformie i mogą dostać dodatek nawet 100 Euro i spełnić specyficzne warunki.

Aby tak się stało należy w ciągu trzech miesięcy odbyć 10 przejazdów o łącznej długości nieprzekraczającej 80 kilometrów - to będzie bowiem świadczyło o tym, że z aplikacji korzystamy nie tylko na długich dystansach, ale również podczas codziennego transportu. Zaraz po zarejestrowaniu kierowcy otrzymują na konto 25 Euro, a reszta kwoty jest przelewana kiedy odbędą wspomniane 10 przejazdów w ciągu trzech miesięcy. Niektóre platformy mogą preferować inny sposób rozliczenia, na przykład w postaci bonów zakupowych lub kuponów na darmowe przejazdy z innymi użytkownikami aplikacji.

Carpooling w Polsce

W Polsce moda na carpooling pojawiła się już dobre 10 lat temu, jako alternatywa dla publicznych środków transportu typu kolej czy autobusy. Szczególnie popularna wśród studentów dojeżdżających na zajęcia lub wracających do domu, a także osób podróżujących na dłuższych dystansach, także zagranicznych. Najpopularniejszą aplikacją tego typu w Polsce była BlaBlaCar. Zaletami carpoolingu w Polsce było podróżowanie w komfortowych warunkach, za relatywnie niewielkie pieniądze i do tego zwykle znacznie szybciej niż w przypadku komunikacji zbiorowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: carpooling | znaki drogowe | autostrady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy