Absurd w kodeksie drogowym. Oblał egzamin bo znał przepisy. Usunęli pytanie

Z bazy pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy usunięto te dotyczące "korytarza życia". To efekt petycji złożonej do resortu infrastruktury, która dowodziła wadliwości pytania i obecnych przepisów. Pytanie zniknęło z bazy, ale same przepisy pozostały bez zmian.

Kandydat na kierowcę oblał egzamin, bo znał Prawo o ruchu drogowym lepiej niż twórcy pytań egzaminacyjnych
Kandydat na kierowcę oblał egzamin, bo znał Prawo o ruchu drogowym lepiej niż twórcy pytań egzaminacyjnychAdam Burakowski/REPORTEREast News

Chodzi o petycję złożoną w lutym bieżącego roku przez Wojciecha Kuźmińskiego z Wrocławia. Dotyczyła ona - zobrazowanego zdjęciem - pytania egzaminacyjnego nr 10708, którego treść brzmiała: "czy kierujący pojazdami utworzyli prawidłowo "korytarz życia" w celu umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdu uprzywilejowanego?"

Błąd w pytaniach egzaminacyjnych. To wina wadliwego przepisu?

Załączone do pytania zdjęcie ukazywało "korytarz życia" utworzony przez: zjechanie kierowców z lewego pasa ruchu do lewej krawędzi jezdni, zjechanie kierowców z prawego pasa ruchu na pas awaryjny. Prawidłowa - uwzględniona w kluczu - odpowiedź brzmiała "TAK".

Problem w tym, że była ona sprzeczna z brzmieniem Prawa o ruchu drogowym, które - w obecnym kształcie - w przypadku tworzenia "korytarza życia" - nie zezwala kierowcom na korzystanie z pasa awaryjnego.

Kolejny bubel w kodeksie drogowym. Na szczęście kierowcy go nie znają

Chodzi o art. 9 pkt 2. Prawa o ruchu drogowym. Czytamy w nim, że w warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:

  • na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;
  • na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

Z treści obowiązujących przepisów jasno wynika więc, że zjechanie na pas awaryjny stoi w sprzeczności z zapisami Prawa o ruchu drogowym i - przynajmniej w teorii - naraża kierowców na mandat. Na szczęście większość kierujących nie zna brzmienia obowiązującego przepisu i - "instynktownie" - ułatwia przejazd pojazdom ratowniczym, nieświadomie łamiąc kodeks drogowy

Kursant znał przepisy więc oblał egzamin. Znalazł błąd w pytaniu

Jak czytamy w treści złożonej przez pana Wojciecha Kuźmińskiego petycji, autor trafił na wspomniane pytanie w czasie swojego egzaminu na prawo jazdy. Zaznaczona przez niego odpowiedź - "NIE" nie została uznana za prawidłową, choć w rzeczywistości była ona zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.

W mojej opinii bezpośrednio przyczyniło się do uzyskania negatywnego wyniku egzaminu - do uzyskania wyniku pozytywnego zabrakło 2 punktów, co też stanowi wartość punktową przedmiotowego pytania" - napisał w petycji.

Pytanie było złe więc je usunęli. Zły przepis pozostał

Jak informuje serwis prawodrogowe.pl, powołując się na Mariusza Sztala - egzaminatora z warszawskiego WORD - w bazie pytań egzaminacyjnych nie znajdziemy już pytania nr 10708. Potwierdza to treść - datowanego na 15 czerwca bieżącego roku - zawiadomienia o sposobie załatwienia petycji wystosowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.

W związku z negatywną weryfikacją przedmiotowego pytania przez Komisję do Spraw Weryfikacji i Rekomendacji Pytań Egzaminacyjnych wycofał przedmiotowe pytanie z katalogu pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym, o którym mowa w art. 51 ww. ustawy o kierujących pojazdami - czytamy w dokumencie.

Nie znajdziemy w nim jednak żadnej wzmianki dotyczącej ewentualnej zmiany Prawa o ruchu drogowym w kwestii "korytarza życia". W tym miejscu warto dodać, że standardem na drogach szybkiego ruchu są pasy ruchu o szerokości 3,5 metra. Przeciętna ciężarówka ma 2,5 metra szerokości, a auto osobowe - z lusterkami - około 1,9 m.

Stosując się do brzmienia obecnego przepisy mówiącego o zjechaniu do krawędzi pasa ruchu, kierowcom karetek, radiowozów czy ciężkich wozów strażackich uczestniczących w akcji ratunkowej zostaje zaledwie około 2,6 m na "przeciskanie się" między zajmującymi jezdnię pojazdami... 

***

Jeździmy polskim elektrycznym samochodem dostawczym EVAN1 z Innovation AGINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas