Reklama

Twoje prawo jazdy już nie jest bezterminowe. To legalne?

Senatorowie skarżą do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o kierujących pojazdami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Politycy Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego uważają, że wymiana bezterminowych dokumentów na nowe, ważne przez 15 lat, jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

Gazeta przypomina, że prawa jazdy wydane po 18 stycznia, czyli po wejściu w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami, są ważne przez 15 lat. Wcześniej wydawane były bezterminowo. Nie dotyczyło to kategorii zawodowych C i D.

Również dokumenty wydane przed tą datą stracą swój bezterminowy charakter, a ich posiadacze będą musieli wymienić je na nowe w latach 2028-2033. Dlatego też grupa senatorów postanowiła zwrócić się do Trybunału o zbadanie zgodności przepisów z konstytucją.

"Ograniczyliśmy się do zarzucenia niekonstytucyjności trzem artykułom, które budzą szczególne kontrowersje. Choć nie brakuje głosów, że ustawa jest tak rażąco niezrozumiała, nieścisła i budzi tyle trudności interpretacyjnych, że powinna być zakwestionowana w całości" - powiedział gazecie Henryk Cioch, jeden z wnioskodawców skargi konstytucyjnej.

Reklama

Dyskutuj: Co sądzisz o zmianach w przepisach dotyczących praw jazdy?

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy