Reklama

Prawo jazdy, czyli system oblewania

Czy polski system egzaminów na prawo jazdy jest "systemem oblewania"?

Wiele osób traktuje egzamin na prawo jazdy jak maturę lub ważny egzamin na studiach i robi wszystko, żeby go zdać. Nie jest to takie proste, ale nie jest też bardzo skomplikowane. Niemniej egzaminowi towarzyszy od dawna wiele problemów.

Reklama

Trwający od lat boom na posiadanie "prawka" i większa świadomość kandydatów na kierowców przyczyniły się już do znacznego wyeliminowania korupcji czy skandalicznego zachowania niektórych instruktorów jazdy. Niestety, wciąż istnieje poważny problem, spędzający sen z powiek kursantom, instruktorom oraz egzaminatorom - problem bardzo niskiej zdawalności egzaminów.

W samym Warszawskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego średnia zdawalność egzaminów kategorii B w okresie między 1 maja a 31 lipca 2009 r. wynosiła 75% dla teorii i tylko 28% dla części praktycznej. Gdzie można rozpocząć szukać przyczyn takiego stanu rzeczy?

Można wskazać trzy główne powody: mentalność oraz nastawianie kursantów, niski poziom niektórych szkół jazdy i wadliwe przepisy.

"Ja nastawiam się na drugi termin"

Jerzy Masier z Krakowa jest instruktorem nauki jazdy samochodem od dwunastu lat. Jego zdaniem, niska zdawalność w dużej mierze spowodowana jest nastawieniem do egzaminu starających się o prawo jazdy.

- Być może jest to kwestia podejścia psychicznego. Ludzie się nie dowartościowują i widząc to miejsce - wskazuje krakowski ośrodek egzaminacyjny - po prostu wymiękają. Wielu z nich idzie na pierwszy egzamin tylko po to, by zobaczyć, jak to wygląda i przygotować się do kolejnych podejść, a nie po to, aby od razu zdać - mówi Jerzy Masier.

Rzeczywiście, wśród osób napotkanych pod ośrodkiem, słyszymy opinię o tym, jakie to "straszne miejsce". Pytamy jedną z kursantek o nastawienie przed egzaminem. - Ja nastawiam się na drugi termin - odpowiada z uśmiechem, wyrwana ze stanu permanentnej koncentracji.

Ciąg dalszy na następnej stronie

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje