Reklama

Jest afera. Nowe prawa jazdy trafiły do prokuratury!

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie ministerstwa transportu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez konsorcjum ITS - Sygniti przy przetargu na system do egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. Resort podejrzewa, że konsorcjum podało nieprawdę w dokumentacji.

O tej sprawie w środę mówił wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. transportu i drogownictwa. "Jedna z ofert została tak zredagowana, że (...) mogło zaistnieć i według mnie jest duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa i skierowałem sprawę do prokuratury" - mówił Jarmuziewicz.

Zawiadomienie wpłynęło do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Północ 19 lutego. Śledczy będą sprawdzać m.in., czy konsorcjum podało nieprawdę w dokumentacji. Chodzi o informację dotyczącą dostępu do systemu teleinformatycznego starostw, które wydają prawa jazdy.

Reklama

"W zawiadomieniu wskazano, że ten system nie jest zintegrowany z systemem wydającym prawa jazdy" - powiedziała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, prok. Renata Mazur.

Jak poinformowała decyzję w sprawie ewentualnego wszczęcia śledztwa prokuratura podejmie w ciągu najbliższych trzech tygodni. "Od tego też zależy ewentualna kwalifikacja tego czynu" - powiedziała Mazur.

19 stycznia weszła w życie nowela ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadziła m.in. nowy system egzaminów teoretycznych oraz elektroniczny obieg dokumentów. Kandydaci na kierowców muszą zarejestrować się w wydziałach komunikacji w starostwach, gdzie tworzy się im tzw. osobisty profil, potem przejść kurs i na koniec zapisać się na egzamin w jednym z 49 Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, które mają dostęp do profili.

Za system związany z profilem kandydata na kierowcę tworzony w starostwach odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która podpisała umowy z 14 WORD-ami. Umowy z pozostałymi trzydziestoma pięcioma ośrodkami ma Instytut Transportu Samochodowego (ITS). Problem polega na tym, że PWPW nie udostępnia ITS-owi profili, żądając za to pieniędzy, których ITS płacić nie chce. W efekcie obecnie egzaminy mogą być przeprowadzone tylko w 14 z 49 WORD-ów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ITS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama