Ile praw jazdy wydano w Polsce w 2021 roku? Ukraińcy uratują zadłużone WORDy?

Po gigantycznym spadku z 2020 roku, który w ogromnym stopniu był wynikiem szalejącej pandemii koronawirusa, ubiegły rok przyniósł duży wzrost liczby wydanych w Polsce praw jazdy. To odwrócenie trendu, którego świadkami byliśmy od wielu lat. Nie oznacza to jednak, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego mają powody do radości. Chyba, że zwrócą się w stronę Ukraińców.

Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w ubiegłym roku po raz pierwszy wydano w Polsce 372 443 prawa jazdy. To aż o 76 479 dokumentów więcej, niż pandemicznym roku 2020 (295 964 wydane prawa jazdy), ale też o 1832 dokumenty więcej niż w roku 2019 (370 611 wydanych praw jazdy). Czy oznacza to, że jesteśmy właśnie świadkami końca wieloletniego trendu odwracania się rodaków od motoryzacji?

Młodzi już nie chcą jeździć samochodami?

Ostatni "przedpandemiczny" rok 2019 roku był "rekordowy" - w negatywnym znaczeniu tego słowa - pod względem liczby wydanych w Polsce praw jazdy. 370,6 tys. wystawionych wówczas dokumentów było wynikiem aż o 11,3 proc. gorszym niż w roku 2018. Przed tą datą mniej uprawnień wydano tylko w 2014 roku.  

Reklama

 Ubiegłoroczny wynik - 372,4 tys. wydanych dokumentów - można wiec uznać za nietypowy. Czyżby pandemia sprawiła, że własny samochód na powrót znalazł się w obszarze zainteresowań młodego pokolenia? A może mamy raczej do czynienia z jednorazową anomalią będącą efektem wstrzymania egzaminów w roku 2020?

Na przestrzeni ostatnich piętnastu lat liczba wydawanych po raz pierwszy praw jazdy spadła w Polsce ponad dwukrotnie. Szczytowe były pod tym względem lata 2007-2009. W rekordowym 2008 roku wydano w Polsce po raz pierwszy blisko 842 tys. praw jazdy.

Wiele teorii, jedna demografia

Teorii dotyczących wieloletniego spadku liczby osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami jest wiele. Bez wątpienia przyczynił się do tego rozwój transportu publicznego i polityka dużych aglomeracji, w których kierowcy stają się powoli wrogiem publicznym numer jeden. W rzeczywistości największy wpływ na statystyki dotyczące wydanych praw jazdy ma jednak... demografia. O prawo jazdy najczęściej starają się bowiem młodzi ludzie w wieku 18-24 lat, a rekordowe lata 2007-2009 były po prostu schyłkiem wyżu demograficznego z końcówki lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Ubiegłoroczny wzrost liczby wydanych praw jazdy w dużej mierze wynika też z faktu, że w okresie twardego lockdownu w roku 2020 wiele Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego wstrzymało egzaminowanie. Świetnie obrazuje rozkład praw jazdy wydanych w poszczególnych miesiącach roku 2020. W całym kwietniu 2020 roku prawo jazdy wydano w Polsce zaledwie 788 osobom. Dla porównania - w kwietniu 2019 roku dokumenty otrzymały 31 722 osoby, a w kwietniu roku 2021 - 30 325 osoby. 

WORDy z ofertą dla Ukraińców?

Patrząc z perspektywy demografii trudno liczyć na jakąś spektakularną poprawę. W najbliższym czasie można się jednak spodziewać wzrostów liczby wydanych w Polsce praw związanym z napływem uchodźców z Ukrainy. Jest całkiem prawdopodobne, że szybko pojawią się oferty szkół jazdy skierowane wyłącznie do Ukraińców, który w ten sposób będą chcieli podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy.

Warto dodać, że obecnie aktywne uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych ma w Polsce około 22,4 mln obywateli.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: WORD | prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy