Przed rondem znaki C-12 czy A-8? Kierowcy je mylą i wpadają w kłopoty

Polski system oznakowania drogowego ma wiele znaków, które pozornie znaczą to samo. Podobnie jest w przypadku znaków A-8 i C-12, ale choć są podobne, są między nimi pewne różnice.

Oba wspomniane znaki możemy znaleźć przed rondem, ale choć brzmienie opisów tych znaków jest podobne, są pewne różnice pomiędzy A-8 oraz C-12. Jeden z nich ma jednak charakter ostrzegawczy, a drugi to znak nakazu. Za zignorowanie każdego przepisy przewidują inną karę. Oba znaki w zasadzie przekazują tę samą informację - za chwile przed kierowcą pojawi się rondo. Dlaczego ustawodawca postanowił wprowadzić do przepisów dwa tak bardzo podobne znaki?

Co oznacza znak C-12?

Znak C-12, czyli trzy białe strzałki na okrągłym, niebieskim tle jest znakiem nakazu i sygnalizuje "ruch okrężny". Znak C-12 stosuje się w przypadku skrzyżowań, w których wszystkie wjazdy mają takie samo znaczenie i nakazuje nam ruch po okręgu. Umieszcza się go 25 metrów przed skrzyżowaniem. Często występuje razem ze znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu", ale zdarza się, że występuje samodzielnie (np. na osiedlach), a wtedy ruch odbywa się zgodnie z regułą "prawej ręki". Samodzielnie jest stosowany w terenie zabudowanym, a poza nim, szczególnie na drodze z pierwszeństwem przejazdu, czyli tzw. głównej, jest poprzedzony znakiem A-8.

Reklama

Co oznacza znak A-8?

Znak A-8 "skrzyżowanie o ruchu okrężnym", czyli trzy czarne strzałki "idące w koło" na żółtym trójkącie z czerwoną obwódką to znak z kategorii ostrzegawczych. Jest stawiany głównie przed rondami znajdującymi się poza terenem zabudowanym w ciągu drogi z pierwszeństwem przejazdu, aby ostrzec kierowców przed zbliżającym się skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Zwykle poprzedza znak C-12. Może pojawić się również w terenie zabudowanym jeśli droga prowadząca do ronda miała pierwszeństwo przejazdu na poprzedzających skrzyżowaniach.

Różnice między znakami A-8 i C-12 dotyczą mandatów

Interpretacja przepisów jest tu jasna i klarowna, a taryfikator przewiduje konkretne mandaty za wykroczenia odnoszące się do tych znaków. Zgodnie z nowym taryfikatorem, kara za niestosowanie się do znaku C-12 (np. przejechanie na wprost przez wysepkę) wynosi 250 zł oraz 5 pkt karnych. Ostrzegawczy charakter znaku A-8 powoduje, że zignorowanie tej tablicy może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a takie wykroczenie jest karane znacznie dotkliwiej - mandatem w wysokości 1000 zł i 6 punktami karnymi.

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy