Nie ma, że nie wiedziałem. Masz ten kod wprawie jazdy, to masz dodatkowy obowiązek

Niewiedza nie jest dla policji żadnym usprawiedliwieniem. Jeśli w naszym kodzie jazdy znajduje się kod 01.01, a w naszym aucie nie mamy pewnej rzeczy, to dostaniemy 1500 zł mandatu.

Większość kierowców przestaje na bieżąco śledzić zmiany w kodeksie drogowym, gdy wreszcie uda im się zdobyć uprawnione prawo jazdy. Mało kto zaprząta sobie głowę samym dokumentem i ważną, zwłaszcza z punktu widzenia policjanta ruchu drogowego, rubryką 12.

Kody w prawach jazdy. Co oznaczają?

Załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami stwierdza, że:

Wspomniany załącznik liczy ponad trzydzieści pozycji, ale sam punkt 1 - mówiący o kodzie 01 - "wymagana korekta lub ochrona wzroku" wyróżnia aż pięć konkretnych przypadków. Są to:

Reklama
  • 01.01 - okulary,
  • 01.02 - soczewka(i) kontaktowa(e),
  • 01.05 - przepaska na oko,
  • 01.06 - okulary lub soczewki kontaktowe,
  • 01.07 - indywidualna korekta lub ochrona wzroku.U niektórych osób spotkać można również - stosowane wcześniej - kody: 01.03 - okulary ochronne i 01.04 - szkła przyciemnione, które zniknęły z załącznika przy okazji jego nowelizacji.

Ograniczeń jest oczywiście zdecydowanie więcej. Kod 02 mówi np. o wymaganej korekcie słuchu lub "wspomaganiu komunikacji",  03 o protezach lub szynach ortopedycznych, a kilkadziesiąt kolejnych szczegółowo opisuje niezbędne przeróbki w pojeździe uprawnionego do kierowania.

Mandat za jazdę bez okularów

O ile osoby niepełnosprawne ruchowo doskonale zdają sobie sprawę z własnych ograniczeń, o tyle kierowcy, którzy - zgodnie z kodem w rubryce 12. prawa jazdy powinni obligatoryjnie jeździć w okularach - często o nich zapominają. Przykładem mogą być chociażby krótkowidze, których wzrok z wiekiem - w wyniku naturalnego procesu starzenia - może znacząco się poprawić.

Niestety - jeśli w czasie policyjnej kontroli funkcjonariusz zauważy, że - mimo kodu obligującego nas do jazdy w okularach - prowadzimy bez nich - bez wahania sięgnie po bloczek mandatowy. Kara wyniesie aż 1500 zł.

Od wielu lat kierowanie pojazdem bez okularów lub soczewek kontaktowych traktowane mogło być przez policjantów ruchu drogowego jako  - uwaga - jazda bez uprawnień (chociaż praktyce dość często przymykali na to oko). Przed pierwszym stycznia 2022 roku groził za to mandat w wysokości 500 złotych. Niestety - od 1 stycznia 2022 roku - grzywna za takie wykroczenie, wynosi już 1500 zł!

Jak zmienić kod w prawie jazdy

Kody stosowane w rubryce 12. prawa jazdy rozróżniają przecież okulary (kod 01.01) i soczewki kontaktowe (kod 01.02). Wymiennie stosować je mogą wyłącznie kierowcy z kodem 01.06 definiującym "okulary lub soczewki kontaktowe".

Dlatego radzimy przyjrzeć się rubryce 12. w posiadanym prawie jazdy i - jeśli znajdziemy w niej stosowne kody - jazdę w okularach lub - w zależności od kodu - soczewkach. Jeśli w naszym przypadku nastąpiła zmiana stanu zdrowia (np. poprawa wzroku) proponujemy jak najszybciej udać się do lekarza uprawnionego do badań kierowców. Za badanie zapłacimy 200 zł. Wymiana dokumentu w wydziale komunikacji  to koszty 100 zł i 50 groszy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy