Jutro zmiany w punktach karnych. Co to oznacza dla kierowców?

Wielu kierowców z niecierpliwością oczekiwało na zmiany w przepisach dotyczących punktów karnych. Już jutro, 17 września 2023 roku, wchodzą w życie nowelizacje, które mają na celu złagodzenie niektórych zaostrzeń wprowadzonych rok wcześniej. Co to oznacza dla polskich kierowców?


Choć oczekiwane zmiany w przepisach drogowych miały wejść w życie 1 lipca, na niektóre z nich musieliśmy jeszcze poczekać. Dotyczy to przede wszystkim terminu ważności punktów karnych oraz możliwości ich redukcji. Od 17 września 2022 roku wprowadzono rewolucyjne zmiany, które sprawiły, że łatwiej było stracić prawo jazdy. Jednak rząd postanowił złagodzić niektóre z tych przepisów, wracając częściowo do regulacji sprzed września 2022.

Co się zmienia dla kierowców z punktami karnymi?

Niestety, dla kierowców, którzy zdobyli punkty karne między 17 września 2022 a 17 września 2023, okres ważności punktów nie skróci się z dwuletniego do rocznego. Punkty zdobyte po 17 września 2023 będą miały roczny termin ważności. Ważne jest, aby pamiętać, że termin ważności punktów zaczyna się od momentu opłacenia mandatu, a nie od momentu popełnienia wykroczenia.

Reklama

Wracają szkolenia reedukacyjne. Ile będą kosztować?

Dobra wiadomość dla kierowców - szkolenia reedukacyjne wracają! Te kursy pozwolą kierowcom na redukcję 6 najstarszych punktów karnych. Szkolenie będzie składać się z części teoretycznej oraz praktycznej, w tym manewru awaryjnego hamowania. Jednak koszt takiego kursu prawdopodobnie wzrośnie, spekuluje się, że może wynieść od 500 do 900 złotych.

Jak będzie wyglądał nowy kurs reedukacyjny?

Nowy program szkoleniowy będzie zawierał 8 lekcji trwających łącznie 8 godzin. Zajęcia będą podzielone na cztery bloki tematyczne, skupiające się na kluczowych aspektach bezpieczeństwa na drodze dla kierowców. Każdy blok będzie trwał dwie godziny i obejmie następujące zagadnienia:

  • Zasady i przepisy ruchu drogowego
  • Przyczyny wypadków, ich konsekwencje oraz metody ich zapobiegania (z wykorzystaniem filmu lub prezentacji)
  • Prawne i społeczne reperkusje wypadków drogowych
  • Psychologiczne strony prowadzenia samochodu (prowadzenie przez psychologa transportu)

Wiele wskazuje na to, że kurs nie ograniczy się tylko do części teoretycznej. Będzie również zawierał praktyczne ćwiczenia, takie jak awaryjne hamowanie z prędkości ok. 50 km/h oraz możliwość omijania przeszkód. 

Zmiany w przepisach. Kto powinien się ucieszyć?

Dla wielu kierowców te zmiany to z pewnością ulga. Wielu może uznać, że możliwość zredukowania punktów karnych i powrót do krótszego okresu ważności punktów to kroki w dobrą stronę. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że prawdziwa zmiana zachodzi wtedy, gdy kierowcy zaczynają jeździć bardziej ostrożnie i przestrzegać przepisów. Pozostaje nam mieć nadzieję, że nowe szkolenia przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Czas pokaże, czy przyniosą one oczekiwane korzyści w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kurs reedukacyjny | prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy