Jak sprawdzić status prawa jazdy, żeby odebrać dokument?

Młodzi kierowcy, którzy uzyskali prawa jazdy, często zastanawiają się, kiedy będą mogli odebrać upragniony dokument. Uzyskanie tej informacji bezpośrednio w wydziale komunikacji bywa często uciążliwe. Poza tym istnieje łatwiejszy sposób, aby przekonać się, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru. Jak sprawdzić status prawa jazdy przez internet? Wyjaśniamy.

Wielu świeżo upieczonych kierowców nie może się doczekać chwili, kiedy dokumenty uprawniający ich do jazdy samochodem będą już trzymać w dłoni. Czas oczekiwania na odbiór prawa jazdy po zdanym egzaminie zazwyczaj trwa od siedmiu dni do nawet kilku tygodni. Zdarza się jednak, że dokument jest gotowe do odbioru wcześniej. Jak sprawdzić status prawo jazdy?

Gdzie sprawdzić status prawa jazdy. O co chodzi z infocar?

Status wniosku wydanie prawo jazdy możemy śledzić na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej info-car.pl. Serwis należy do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. To jedyny podmiot w Polsce odpowiedzialny za wytwarzanie najważniejszych dokumentów, w tym prawa jazdy.

Reklama

Witryna pozwala nie tylko sprawdzić gotowość prawa jazdy do odbioru, ale także umożliwia zapisanie się na egzamin na prawo jazdy, sprawdzenie dostępności terminów egzaminu na prawo jazdy, a także uiszczenie opłaty za wydanie dokumentu.

Jak sprawdzić status prawa jazdy przez internet?

Aby sprawdzić status prawa jazdy przez internet, należy wejść na portal info-car.pl i zalogować się. Na stronie głównej należy kliknąć zakładkę "Prawo jazdy", a następnie po lewej stronie pojawi się kolumna "Usługi". Tutaj trzeba kliknąć zakładkę "Status prawa jazdy". Wówczas wyświetli się formularz z trzema polami do wypełnienia - numer PESEL, nazwisko, imię.

Po zatwierdzeniu danych aktualny status dokumentu wyświetli się od razu. Może być "zamówiony" lub "do odbioru w urzędzie". Jeśli zobaczymy ten drugi komunikat, możemy udać się do wydziału komunikacji. Tam możliwy będzie odbiór prawa jazdy.

Zobacz także:

Zmiany w przepisach 2023. Co zrobić, gdy zabiorą prawo jazdy za punkty?

Zdawał na prawo jazdy 163 razy. Największe patologie systemu szkolenia

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? To nie tylko wysoki mandat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy