Reklama

Ile zarabia egzaminator prawa jazdy pracujący w WORD?

Od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat trudnej sytuacji egzaminatorów prawa jazdy z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Średnia wieku w tym zawodzie przekracza 50 lat, a chętnych jest coraz mniej. Sprawdzamy, ile można zarobić pracując na takim stanowisku.

Co jakiś czas kolejne Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego poszukują kandydatów na takie stanowiska. Chętnych do pracy jest coraz mniej, a najbardziej niepokojącym faktem jest, że obecnie średni wiek egzaminatora przekracza 50 lat. To potwierdza brak zainteresowania tym zawodem wśród ludzi, na co od kilku lat zwracają uwagę przedstawiciele związków zawodowych.

Egzaminator WORD - jak zostać egzaminatorem

Egzaminator prawa jazdy jest osobą uprawnioną do przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy. Żeby móc kandydować na takie stanowisko, koniecznym wymogiem jest posiadanie uprawnień egzaminatora oraz wpis do ewidencji egzaminatorów prowadzonej przez Marszałka Województwa.

Reklama

 

Od kandydatów na takie stanowisko oczekuje się doskonałej znajomości przepisów drogowych, opanowania, a także reprezentowania wysokich standardów pod względem etycznym. Oprócz tego egzaminator musi posiadać umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji, być dyspozycyjny, sumienny, pracowity oraz cechować się wysoką kulturą osobistą. Zwykle WORD-y oferują zatrudnienie na podstawie umowy o prace w systemie kilkuzmianowym.

Ile zarabia egzaminator WORD?

Kwestia wynagrodzenia jest regulowana przez rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 11 października 2007 r. w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów przeprowadzających egzaminy kandydatów na egzaminatorów kierowców.

Przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających egzaminatorów często podkreślają, że zakres wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej ustalono według wskaźników obowiązujących piętnaście lat temu. Przez ten czas w gospodarce doszło do istotnych zmian, a wynagrodzenia pozostały w miejscu. Ówczesne średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło 2691,03 zł, a obecnie wynosi 6665,42 zł. Dlatego jest to powoli wymierający zawód. Przepisy wyróżniają miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego oraz miesięczne stawki dodatku zadaniowego. Zgodnie z rozporządzeniem prezentują się jak poniżej. Stawki wynagrodzenia zasadniczego:

  • egzaminator I stopnia - cztery kategorie prawa jazdy - 4000-5000 zł,
  • egzaminator II stopnia - trzy kategorie prawa jazdy - 3500-4500 zł,
  • egzaminator III stopnia - dwie kategorie prawa jazdy - 3000-4000 zł,
  • egzaminator IV stopnia - jedna kategoria prawa jazdy - 2500-3500 zł.

Wysokość stawki dodatku zadaniowego, wynikającego z umowy o pracę, jest uzależniona od liczby kategorii uprawnień, na jakie egzaminator przeprowadza egzaminy na prawo jazdy. W przypadku:

  • jednej kategorii - 1000-1500 zł,
  • dwóch kategorii -1500-2000 zł,
  • trzech kategorii - 2000-2500 zł,
  • czterech kategorii - 2500-3000 zł.

Powyższe stawki to kwoty brutto.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: egzamin na prawo jazdy | egzamin | zarobki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy