Egzamin na prawo jazdy - ile razy podchodził do niego rekordzista?
Uzyskanie w Polsce prawa jazdy to istna droga przez mękę. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Opolszczyzny, który uzyskał uprawnienia do prowadzenia pojazdów za – uwaga – 118 razem!
Na rekordowy wynik złożyło się 113(!) podejść do egzaminu teoretycznego i "zaledwie" pięć egzaminów praktycznych. W sumie, zaliczenie samej tylko "teorii", kosztowało desperata 3390 zł! Doliczając do tego pięć egzaminów praktycznych - po 140 zł każdy - okaże się, że zdobycie upragnionego dokumentu pochłonęło ponad 4 tys. zł!
W ubiegłym roku po raz pierwszy wydano w naszym kraju 417,1 tys. praw jazdy. To o ponad 8 proc. więcej niż w 2016 roku. Mimo tego liczba osób starających się o uprawnienia do prowadzenia samochodów jest znacząco niższa, niż miało to miejsce w szczytowych latach 2007-2009.
Najmniej dokumentów wydawanych jest na wiosnę. Najsłabszym miesiącem ubiegłego roku był kwiecień, w którym wydano jedynie 30,3 tys. dokumentów. "Najgorętszym" okazał się być październik, gdy urzędnicy wydali 39 tys. praw jazdy. To o ponad 4 tys. powyżej średniej miesięcznej.
W ubiegłym roku najwięcej młodych kierowców przybyło na drogach województw: mazowieckiego (55 tys.), śląskiego (43 tys.) i małopolskiego (38,3 tys.). Najmniej dokumentów wydano w: opolskim (9,8 tys.), podlaskim (12,2 tys.) i lubuskim (12,4 tys.).
W dalszym ciągu prawo jazdy pozostaje domeną mężczyzn. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że na koniec 2015 roku (najnowsze dostępne informacje) blisko 20 mln rodaków mogło pochwalić się posiadaniem uprawnień do prowadzenia samochodów. Niespełna 7,9 mln dokumentów należało do kobiet. Pozostałe 11,9 mln wydano mężczyznom.
Przypominamy, że zdawalność egzaminów teoretycznych zdecydowanie spadła po 2014 roku, gdy w wyniku zmiany przepisów zdecydowanie rozszerzono i utajniono bazę pytań. Od tego czasu kształtuje się ona na poziomie poniżej 60 proc. Podobnie wyglądają też statystyki dotyczące egzaminów praktycznych.
W przypadku tych ostatnich za rekordzistkę uchodzi obecnie pewna kobieta ze Szczecina, która mierzyła się z "placem" już 61 razy. Ostatni raz podchodziła ona do egzaminu w 2016 roku (próba również skończyła się wynikiem negatywnym). Dotychczasowe egzaminy praktyczne kosztowały ją 8540 zł.
PR