Pomysł uczniów bije na głowę rządowe kampanie. Edukują wiralem

„Jakie złoto”, „absolutnie genialne’, „10/10” – takie komentarze dominują pod materiałem uczniów z podstawówki, który udowadnia, że żeby trafić z edukacyjnym przekazem do młodzieży, wystarczy pozwolić jej na wykorzystanie własnej kreatywności.

Młodzież ze szkoły w Koronowie pokazuje, jak powinna wyglądać skuteczna edukacja BRD
Młodzież ze szkoły w Koronowie pokazuje, jak powinna wyglądać skuteczna edukacja BRDAdam Burakowski/REPORTEREast News

Temat bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jest regularnie podnoszony przez media, ekspertów od bezpieczeństwa ruchu drogowego i kolejnych posłów. Regularnie powstają oficjalne kampanie, które mają krzewić wiedzę na temat prawidłowych zachowań i obowiązków kierujących i pieszych. Zwykle jednak przechodzą bez echa i szybko są zapominane. Krecią robotę wykonują też samozwańczy eksperci, którzy próby przypomnienia, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego również mają obowiązki, piętnują jako wiktymizację pieszych i próbę zrzucenia na nich winy za błędy kierowców. To sprawia, że skuteczna edukacja staje się jeszcze trudniejsza.

Młodzież sama wie, jak się skutecznie edukować

Na szczęście nie brakuje też oddolnych inicjatyw, które skutecznie propagują prawidłowe zachowania wśród pieszych. Funkcjonariusze z komisariatu w Koronowie wspólnie z Polskim Związkiem Motorowym w Bydgoszczy Okręgowym Zespołem Działalności Gospodarczej sp. z o.o. oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Bydgoszczy po raz trzeci zorganizowali konkurs filmowy „Bezpieczni w ruchu drogowym”.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotowanie materiału wideo promującego bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W projekcie wzięło udział 15 szkół z trzech okolicznych gmin, czego efektem było powstanie 24 filmów.

Lokalnego charakter tego wydarzenia, wcale nie przeszkodził w tym, by o tej akcji stało się głośno – a to za sprawą sposobu przedstawienia treści wybranego przez jeden ze zwycięskich zespołów. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koronowie wpadli na genialny w swej prostocie sposób przedstawienia problemu noszenia odblasków, zwiększających widoczność pieszych po zmroku.

W materiale przygotowanym przez uczniów szkoły podstawowej wykorzystano fragment dialogu z filmu Asterix i Obelix: Misja Kleopatra, w którym na ratunek Juliuszowi Cezarowi przychodzi najlepsza agentka – Harimatis. Ale nie zdradzajmy faktów:

Świetny pomysł i bezbłędna realizacja sprawiły, że materiał został dostrzeżony i jest chętnie rozpowszechniany przez zasięgowe profile w mediach społecznościowych. I potwierdza, że do skutecznego propagowania wiedzy wśród młodzieży nie trzeba wyszukanych produkcji i nieograniczonych budżetów. Potrzebny jest pomysł!

I patrząc na pozostałe zwycięskie materiały z tej edycji konkursu – uczniów Szkoły Podstawowej w Samsiecznie i Kozielcu, młodzież dobrze wie, że na drodze ma też obowiązki, których warto przestrzegać dla własnego bezpieczeństwa.

Obowiązkowe noszenie odblasków: takie są przepisy

Dla przypomnienia, od 2014 r. stosowanie elementów odblaskowych jest regulowane przepisami prawa – każdy pieszy poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym musi mieć na sobie jakiś odblaskowy element, który ułatwi innym uczestnikom ruchu dostrzeżenie takiej osoby w ciemności. Policjanci i eksperci zalecają jednak, by nosić je również w terenie zabudowanym, gdzie też nie zawsze można korzystać z chodnika i nie wszędzie działa uliczne oświetlenie.

Jak widać na filmie, kamizelka, czy opaski naprawdę działają. Widać, nie widać, trochę widać – decyzja jest prosta.

Test wideo Renault Rafale. Duży SUV, a pali mniej niż 5 l/100 kmAdam MajcherekINTERIA.PL