Zbliża się termin obowiązkowej wymiany praw jazdy. Coraz mniej czasu

Zbliża się termin obowiązkowej wymiany bezterminowych praw jazdy. Nie ominie to żadnego kierowcy - każdy będzie musiał złożyć wniosek w urzędzie i wymienić bezterminowe (tylko z nazwy) dokumenty.

W ustawie o kierujących pojazdami, w rozdziale 19. dotyczącym wymiany praw jazdy czytamy:

Wymiana bezterminowego prawa jazdy

Połowa stycznia 2013 r. - do tego czasu urzędy wydawały dokumenty bez daty ważności - tak zwane bezterminowe prawa jazdy. Późniejsze zmiany sprawiły, że prawa jazdy bezterminowe stały się tylko z nazwy. Każdego kierowcę czeka wymiana dokumentu.

Kilka lat później, bo w marcu 2019 r., nastąpiła kolejna zmiana - tym razem mniej istotna niż ta z 2013 roku, kiedy to zaczęto wydawać prawa jazdy z terminem ważności. W dokumencie przestały pojawiać się informacje o miejscu zamieszkania. To ukłon w stronę kierowców, którzy od tamtej chwili nie muszą już wymieniać dokumentów, jeśli zmienią miejsce zamieszkania.

Reklama

Co jednak istotne z punktu widzenia obowiązkowej wymiany bezterminowych praw jazdy, w przytoczonej wyżej ustawie o kierujących pojazdami znajdziemy konkretne terminy obowiązkowej wymiany dokumentów.

Do kiedy jest czas na wymianę prawa jazdy

W ustawie czytamy, że:

  • Wymiana jest dokonywana na wniosek osoby zainteresowanej, po uiszczeniu opłaty za wymianę prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej, o których mowa w art. 10 właściwość organów i tryb wydawania prawa jazdy, międzynarodowego prawa jazdy i pozwolenia wojskowego ust. 1.
  • Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. (tzw. bezterminowe prawa jazdy - red.) podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy

Sama wymiana prawa jazdy jest dość prostym procesem. Wystarczy, że wypełnimy i złożymy odpowiedni wniosek o wydanie nowego dokumentu. Konieczne jest przedstawienie dowodu osobistego, zdanie starego prawa jazdy oraz dołączenie fotografii o wymiarach 35 × 45 mm.

Koszt wymiany prawa jazdy to 100,50 zł. Jeżeli potrzebne są badania lekarskie, to będziemy musieli dodatkowo zapłacić za nie 200 zł. Wypełniony wniosek wraz z wymienionymi załącznikami składamy w odpowiednim urzędzie, wysyłamy pocztą lub dokonujemy tego przez internet. W tym ostatnim przypadku wszelkie niezbędne dokumenty możemy przesłać skanem lub zdjęciem.

Badanie lekarskie a wymiana prawa jazdy

Istnieje dużo obaw o to, że w przypadku zmian w dokumencie będziemy musieli dostarczyć również badania lekarskie. Nie jest to prawda. Nie mamy obowiązku dostarczania wyników badań lekarskich, jeżeli na przykład wymieniamy prawo jazdy ze względu na zmianę nazwiska, a uprawnienie jest wciąż ważne.

Zaświadczenie lekarskie jest potrzebne wtedy, gdy otrzymaliśmy terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami z powodu problemów zdrowotnych.

Badania zazwyczaj polegają na podstawowym "przeglądzie" organizmu. To badanie wzroku, słuchu, pomiar cukru, ciśnienia, utrzymanie równowagi oraz wywiad (jakie leki przyjmujemy, jaki jest stan psychiczny kandydata na kierowcę).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama