Pędzą, a potem płaczą. Kursy reedukacyjne nie dla wszystkich

Dopuszczalny limit punktów karnych wynosi w Polsce 24, ale tyczy się to kierowców, którzy prawo jazdy mają powyżej roku. Dla tych, którzy mają je krócej, limit wynosi 20 punktów, w dodatku, w razie jego przekroczenia, uprawnienia do kierowania pojazdami są natychmiast wycofywane przez starostę. Co zrobić, gdy przekroczymy limit punktów i jakie są możliwości, by zmniejszyć liczbę punktów na koncie?

Co zrobić, kiedy przekroczymy dopuszczalną liczbę punktów karnych?
Co zrobić, kiedy przekroczymy dopuszczalną liczbę punktów karnych?Oleg MarusicReporter

Oczywiście, najprostszą odpowiedzią jest - należy jeździć zgodnie z przepisami. Czasem jednak chwila nieuwagi wystarczy, żeby szybko zbliżyć się lub przekroczyć dopuszczalny limit punktów karnych.

Jak można zredukować punkty karne?

Aby zmniejszyć liczbę punktów karnych na swoim koncie, kierowca może zapisać się w jednym z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego na tak zwany kurs reedukacyjny. W jego trakcie, w ciągu ośmiu godzin lekcyjnych, prowadzone są zajęcia poświęcone bezpieczeństwu drogowemu, konsekwencjom społecznym wypadków czy psychologicznym kwestiom związanym z prowadzeniem auta. Ponadto kierowca udaje się na plac manewrowy, gdzie wykonuje hamowania awaryjne z prędkości 30 i 50 km/h.

Kierowca może wybrać się na taki kurs maksymalnie raz na pół roku. Kiedyś kursy tego typu kosztowały około 400 zł, ale obecnie - po zmianie programu i włączeniu części praktyczne, ceny wzrosły ponad dwukrotnie i trzeba przygotować się na zapłacenie nawet 1 tys. zł.

Z kursu reedukacyjnego nie mogą skorzystać kierowcy, którzy mają prawo jazdy nie dłużej niż 12 miesięcy oraz ci, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych.

Przekroczenie limitu punktów karnych - procedury i konsekwencje

Przekroczenie limitu punktów karnych wiąże się albo z natychmiastowym cofnięciem uprawnień (w przypadku kierowców, którzy prawo jazdy mają do roku) lub skierowaniem na badania psychologiczne i ponowny egzamin teoretyczny i praktyczny. W przypadku osiągnięcia limitu punktów karnych, policja wysyła odpowiednie dokumenty zarówno do kierowcy, jak i do właściwego urzędu w miejscu jego zamieszkania lub urzędu, który wydał prawo jazdy.

Pierwszym krokiem, jaki musi podjąć kierowca, jest wykonanie badań psychologicznych u uprawnionego psychologa. Po uzyskaniu zaświadczenia należy dostarczyć je do odpowiedniego starostwa lub urzędu dzielnicy, gdzie zostanie wydany numer Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) ze skierowaniem na ponowne sprawdzenie kwalifikacji.

Co, jeśli nie zdam egzaminu sprawdzającego?

Szczególnie istotne jest pierwsze podejście do egzaminu sprawdzającego. Jeśli kierowca zda egzamin teoretyczny i praktyczny za pierwszym razem, w systemie nie będzie adnotacji o utracie prawa jazdy z powodu przekroczenia limitu punktów karnych, a kierowca otrzyma z powrotem swoje dotychczasowe prawo jazdy. Jednak w przypadku niepowodzenia, uprawnienia zostają ponownie cofnięte, konieczne jest uzyskanie nowego numeru PKK, a w dokumentach pojawi się adnotacja o utracie prawa jazdy za punkty. Możliwe są wtedy kolejne podejścia do egzaminu.

Szczególne zasady dotyczą młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok. W ich przypadku limit punktów wynosi 20 (nie 24), a jego przekroczenie skutkuje natychmiastowym cofnięciem uprawnień. Konieczne jest wtedy ponowne odbycie całego kursu na prawo jazdy oraz zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Dla kierowców, którzy mają prawo jazdy powyżej roku limit punktów wynosi 24. Po jego przekroczeniu kierowca jest kierowany na egzamin sprawdzający kwalifikacje oraz badania psychologiczne, których niezaliczenie skutkuje cofnięciem uprawnień.

Przepisy dotyczące kasowania punktów karnych przewidują ich usunięcie w kilku przypadkach. Dużą zmianą, którą wprowadzono kilka lat temu było wprowadzenie zasady, że ważność punktów liczy się nie od daty popełnienia wykroczenia, lecz od momentu, gdy osoba ukarana mandatem go zapłaci. Ta zmiana miała na celu poprawienie ściągalności mandatów. W przypadku, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu, punkty są usuwane po roku od uprawomocnienia się wyroku.

przejście dla pieszychmateriały prasowePolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas