Zniżka na ubezpieczenie OC – jak uzyskać, od czego zależy?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów. Jest to najpopularniejsza usługa sprzedawana przez towarzystwa ubezpieczeniowe w naszym kraju. Każda firma oferuje praktycznie taki sam zakres usług w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego, ale często różni się ceną. Jak uzyskać zniżkę na OC i od czego ona zależy?
Spis treści:
W zasadzie dla większości właścicieli samochodów czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego jest prostu cena polisy OC. Dlatego wielu kierowców zastanawia się, jakie czynniki mają wpływ na koszt odnawianego co rok ubezpieczenia.
Co wpływa na wysokość ubezpieczenia OC?
Dużą rolę odgrywają w tym przypadku zniżki, które można wypracować przede wszystkim za kolejne lata bezszkodowej jazdy. Jednak firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę naprawdę wiele czynników. Ważny jest oraz doświadczenie kierowcy. Im młodszy właściciel samochodu tym wyższa będzie składka.
Firmy biorą pod uwagę również stan cywilny. Na niższe ceny mogą liczyć osoby będące w związku małżeńskim - zwykle są starsze i mają doświadczenie za kółkiem. Duży wpływ może mieć wykonywany zawód. Praca, w której trzeba się poruszać własnym autem zazwyczaj oznacza wyższą składkę.
Oprócz danych właściciela pod uwagę bierze się również informacje na temat samochodu. Duże znaczenie ma pojemność silnika - im wyższa, tym droższa będzie składka. Wiąże się to ze zwiększeniem maksymalnej mocy silnika, a to wpływa na ryzyko wypadku. Marka samochodu ma również spore znaczenie.
Miejsce zamieszkania ma duży wpływ na wysokość składki na polisę OC. Więcej zapłacą mieszkańcy dużych miast, gdzie ryzyko kolizji drogowej lub stłuczki jest dużo wyższe niż w małej miejscowości.
Zniżka na ubezpieczenie OC - w jaki sposób uzyskać?
Na początku należy zwrócić uwagę, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla pojazdu, ale jest przyznawane na osobę. Można zmienić firmę ubezpieczeniową, ale nie wpłynie to na posiadane zniżki. Ta kwestia nie jest uregulowana prawnie, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą własną politykę w tej kwestii. W przypadku zmiany samochodu, zmiana marki, modelu lub pojemności może wpłynąć na wysokość składki ubezpieczeniowej.
W większości firm zasady są proste - poziom zniżki jest coraz wyższy wraz z kolejnym rokiem bezszkodowej jazdy. Czasami może to być 5, a czasami 20 procent. Poziom wzrostów jest uzależniony od konkretnej polisy OC oraz wyboru firmy. Dlatego warto regularnie sprawdzać kalkulatory OC u wielu towarzystw.
Żeby uzyskać maksymalną zniżkę na OC w wysokości 60-70 procent, zwykle trzeba wypracować co najmniej cztery lata bezszkodowej jazdy.
Zniżka na OC a sprzedaż samochodu
Przy sprzedaży samochodu warto pamiętać, że automatycznie przestajemy być klientem danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli nie kupimy kolejnego samochodu, nie będzie podstaw do naliczania ciągłości bezszkodowej jazdy, co później może mieć wpływ na wysokość zniżek.
Jednak w tej kwestii nie ma jednoznacznego rozwiązania. Wiele firm stosuje indywidualne zasady. Dlatego warto zapoznać się z regulaminem usługi lub skorzystać z kalkulatora OC dostępnego u agenta lub na stronie internetowej.
Przy zmianie ubezpieczyciela warto mieć świadomość, że często są honorowane wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę w innej firmie. W innym wypadku klienci nie decydowaliby się na przenoszenie usługi do innej firmy.
Szkoda komunikacyjna a zniżka OC
Bezszkodowa jazda skutkuje zwiększeniem zniżki na OC, ale doprowadzenie do stłuczki lub wypadku spowoduje, że koszt ubezpieczenia wzrośnie. Każde takie zdarzenie może powodować utratę 10-20 proc. zniżek, które wypracowaliśmy.
Kilka zdarzeń w krótkim odstępie czasu może doprowadzić do wyzerowania zniżek i zastosowania wyłącznie zwyżki. Wybierając ubezpieczenie OC w jakiejkolwiek firmie trzeba mieć świadomość, że zachowanie na drodze i historia szkodowości mogą mieć wpływ na wysokość składki.
***