​Wydasz parę stówek, zaoszczędzisz tysiące. To powinno być w każdym aucie

Kamerka samochodowa to coraz popularniejsze urządzenie, które pozwala kierowcy zaoszczędzić sporo nerwów i pieniędzy. Zwłaszcza jeśli dojdzie do sytuacji, która wymaga wyjaśnienia lub obecności świadka. Wielokrotnie okazywało się, że nagranie z tego urządzenia jest jedynym dowodem na niewinność kierowcy.

Kamerka samochodowa to nie tylko gadżet, ale bardzo przydatne urządzenie
Kamerka samochodowa to nie tylko gadżet, ale bardzo przydatne urządzenie123RF/PICSEL

Kamerka samochodowa a polskie przepisy - czy jest legalna?

Polskie przepisy nie ograniczają możliwości korzystania z kamerek zamontowanych w samochodzie. Pd warunkiem, że rejestrujemy takie nagrania wyłącznie na własny użytek. W innym wypadku mogą obowiązywać przepisy o ochronie danych osobowych. Chodzi o wrażliwe dane, które są chronione prawem. Chodzi o możliwość zidentyfikowania osoby na podstawie imienia i nazwiska, numeru identyfikacyjnego, danych o lokalizacji, identyfikatora internetowego lub paru innych czynników, które są uznawane za dane osoby fizycznej.

Do tego zbioru nie zaliczają się tablice rejestracyjne samochodów, ponieważ nikt poza odpowiednimi służbami nie ma możliwości sprawdzenia danych właściciela. Indywidualny numer znajdujący się na tablicach może służyć jedynie do rozpoznania pojazdu. Jednak wokół tej kwestii jest wiele kontrowersji. Dlatego publikując nagranie w sieci warto dla spokoju zamazać tablice rejestracyjne, a także inne rozpoznawalne elementy, jak np. nazwa firmy, do której należy pojazd.

Nagranie z kamerki samochodowej a dowód w sądzie

W ostatnich latach nagrania z kamerki samochodowej są coraz częściej wykorzystywane jako dowód w sądzie. Nagrany materiał może posłużyć do odtworzenia przebiegu zdarzenia w sytuacji, gdy kierowca jest oskarżany o popełnienie wykroczenia zagrożonego wysokim mandatem. Warto mieć na uwadze, że takie nagranie jest jak broń obosieczna. Z jednej trony może pozwolić nas obronić, ale przy okazji obciążyć, jeśli popełniliśmy przy okazji inne wykroczenie.

Bardzo trudno obronić się nagraniem z kamerki w sprawie przekroczenia prędkości. Mimo że urządzenie rejestruje prędkość na podstawie odbiornika GPS, który jest o wiele bardziej dokładny niż policyjny wideorejestrator, to urządzenie nie jest homologowane do pomiaru prędkości.

Kamerka samochodowa - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przed zakupem kamerki samochodowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Jeśli nagranie ma być czytelne ważna jest rozdzielczość, z jaką urządzenie rejestruje obraz. Tańsze rozwiązania oferują rozdzielczość 720p, która dzisiaj już absolutnym minimum. Lepiej zainwestować w sprzęt oferujący nagrywanie w trybie Full HD, czyli rozdzielczość 1920x1080. Jeśli zależy nam na większej ilości szczegółów, warto rozważyć kamerkę rejestrującą obraz w rozdzielczości 4K Ultra.

Jedną z ciekawszych opcji jest tryb parkingowy. Taka kamera czuwa nad bezpieczeństwem samochodu podczas postoju. Uśpiona kamera zaczyna nagrywanie, gdy w pobliżu pojawi się przechodzień lub inny samochód. Jest to szczególnie przydatne przy próbach włamania lub szkodach parkingowych.

Warto sprawdzić, czy kamera oferuje tryb automatycznego nagrywania po uruchomieniu samochodu. Przydatną funkcją jest również nagrywanie pętli. Po zapełnieniu miejsca na karcie pamięci urządzenie usuwa najstarszy film i nadpisuje jego miejsce. Niektóre kamerki są wyposażone w czujnik przeciążenia, który automatycznie wykrywa niebezpieczne sytuacje (np. hamowanie lub stłuczkę) i automatycznie zapisuje materiał przed nadpisaniem.

Jak zamontować kamerkę samochodową?

Kamera samochodowa powinna być montowana w taki sposób, żeby nie zabierać pola widzenia kierowcy. Najczęściej jest montowana przy lusterku wstecznym po prawej stronie. Urządzenie umiejscowione w ten sposób będzie nagrywać pełny obraz sytuacji drogowej przed samochodem, nie utrudniając jazdy. Na pewno nie należy montować kamerki samochodowej na środku szyby lub w jej rogu. Niezbyt dobrym miejscem do mocowania urządzenia jest deska rozdzielcza.

Przed montażem kamerki samochodowej warto odtłuścić przednią szybę. Można to zrobić płynem do mycia szyb. Dzięki temu klej powinien dobrze trzymać, a kamerka nie odpadnie podczas przejazdu po nierównościach. Montaż najlepiej przeprowadzić w optymalnej temperaturze - np. garażu. Montaż w zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze może osłabić moc kleju.

***

Motoryzacyjne All Inclusivemateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas