Wrak na parkingu. Jak się go pozbyć?

Porzucone pojazdy zajmują miejsca parkingowe, których zwykle brakuje – oto jak pozbyć się wraku z osiedlowej ulicy.

wrak
wrakMotor

Uszkodzony samochód - np. po kolizji lub pożarze, ewentualnie porzucony przez właściciela - to problem wielu parkingów.

Wraki potrafią przez długi czas blokować miejsce postojowe. Na szczęście takiego samochodu można się pozbyć. Wystarczy poinformować straż miejską.

"Samochód pozostawiony na drodze publicznej, w strefie zamieszkania oraz w strefie ruchu, bez tablic rejestracyjnych, lub którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela" - mówi Monika Niżniak ze straży miejskiej w Warszawie.

Problematyczne osiedle

W przypadku gdy pojazd jest zaparkowany poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu sytuacja jest bardziej skomplikowana, a straż miejska może interweniować jedynie w sytuacji, gdy pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa osób. W pozostałych przypadkach co najwyżej skontaktuje się z właścicielem pojazdu i poprosi go o usunięcie.

Wrak może usunąć tylko zarządca terenu, np. wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia mieszkaniowa. W praktyce nie jest to takie proste. Zwykle nie wiadomo, do kogo należy dany pojazd, więc nie można właścicielowi zwrócić uwagi i poprosić o usunięcie auta.

Przemieszczenie samochodu też nie jest możliwe, ponieważ we własnym zakresie trzeba zapłacić za holowanie oraz za miejsce na płatnym parkingu dla wraku. Dopiero później można próbować odzyskać poniesione koszty.

W grę wchodzi jeszcze pozew cywilny przed sądem, np. z powodu nieprzestrzegania regulaminu wspólnoty. To rozwiązanie zwykle wymaga sporo czasu.

Inna droga

Trzeba pamiętać, że wspólnota lub spółdzielnia ma prawo zmienić status swojej drogi na strefę ruchu bądź strefę zamieszkania i wtedy zgłosić sprawę ponownie do straży miejskiej oraz policji z prośbą o odholowanie niechcianego pojazdu. Jeśli mimo tego brak jest reakcji ze strony służb, należy po zgłoszeniach złożyć skargę - to zwykle dopinguje strażników do działania. Odholowany pojazd, jeśli po niego nie zgłosi się właściciel, po 6 miesiącach przechodzi na rzecz gminy.

JAK POZBYĆ SIĘ WRAKU

Straż miejska usuwa pojazdy bez tablic lub porzucone tylko z parkingów przy drogach publicznych, stref ruchu i zamieszkania.Motor
  • Jeśli pojazd jest zaparkowany przy drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, należy zgłosić to straży miejskiej ewentualnie policji. Służby usuną samochód, jeśli jest on pozostawiony bez tablic lub jego stan wskazuje, że nie jest używany.
  • W przypadku aut porzuconych na drogach wewnętrznych straż miejska i policja mogą interweniować tylko w przypadku, jeśli wrak zagraża bezpieczeństwu. W teorii może usunąć go również zarządca terenu, np. wspólnota mieszkaniowa, jednak nie jest to tak proste zadanie.

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: Andrzej Bieńkowski; "Motor" 34/2017

Motor
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas