Te dwie proste zasady wydłużą życie opon. Portfel ci podziękuje

Po wymianie opon na zimowe wielu kierowców, zadaje sobie pytanie - jak odpowiednio przechowywać komplet opon do następnego sezonu? Sprawdzamy, jak utrzymać ogumienie w doskonałym stanie przez lata.

Jak przechowywać opony i całe koła, żeby ich nie uszkodzić?
Jak przechowywać opony i całe koła, żeby ich nie uszkodzić?/123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Gdy nadchodzi czas na zmianę opon, warto pomyśleć o właściwym ich przechowywaniu aż do początku następnego sezonu. Ogumienie można zostawić w specjalnej przechowalni lub zabrać je do garażu lub piwnicy. Trzeba mieć świadomość, że odpowiednia konserwacja i przechowywanie będą kluczowe w utrzymaniu trwałości i parametrów ogumienia. Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, żeby opony służyły bezproblemowo przez następne lata.

Jak przygotować opony do przechowywania?

Zanim odłożymy opony do magazynowania, warto do porządku je wyczyścić. Wystarczy do tego woda, detergent oraz szczotka. Taki zestaw wystarczy do skutecznego usuwania brudu i pyłu z hamulców z całego sezonu. Zanim przejdziemy do następnego kroku, po dokładnym umyciu należy do porządku spłukać i wysuszyć opony.

Nie używać środków chemicznych

Na czas magazynowania ogumienia nie trzeba go zabezpieczać żadnym środkiem konserwującym czy nabłyszczającym. Opony są wykonane z takich mieszanek gumowych, żeby nie dochodziło do wysuszenia lub pękania. Wspomniane środki mogą w niektórych przypadkach skrócić żywotność opon zamiast ją wydłużyć.

Przechowywać w workach

Opony można zaparkować w worki z tworzywa sztucznego. Alternatywnie mogą to być worki ogrodnicze lub na liście. Przed spakowaniem należy pozbyć się z nich wilgoci i usunąć jak najwięcej powietrza. Na koniec można zabezpieczyć całość taśmą. W hermetycznym opakowaniu ogranicza się odparowywanie olejów z mieszanek gumowych.

W sieci lub u wulkanizatora można często kupić specjalne opakowania i pokrowce na opony. Jednak nie zapewniają one hermetycznego zamknięcia. Można zatem połączyć zaprezentowaną wyżej metodę z workami lub pokrowcami.

Chronić przed UV, ozonem i ciepłem

Promieniowanie UV i wysokie temperatury mogą być zabójcze dla gumy w oponach. Dlatego opony nie powinny być przechowywane w miejscu, które jest mocno nasłonecznione, a także z dala od źródeł ciepła (grzejników i pieców) oraz rozpuszczalników lub urządzeń generujących ozon.

Nie powinno się przechowywać opon na otwartym powietrzu, nawet pod osłoną. Zalecane jest chłodne i suche miejsce o umiarkowanej wentylacji. Dlatego piwnica lub garaż idealnie nadają się do takiego celu.

Jak przechowywać opony z felgami?

Kompletne koła (opona plus felga) powinny być przechowywane jedno na drugim. Na samym podłożu warto umieścić kawałek tektury lub płyty pilśniowej, żeby uniknąć tarcia o niezbyt czyste oraz gładkie podłoże. Poszczególne koła można oddzielić od siebie podobnymi materiałami. Opony z felgami można wieszać na specjalnych hakach lub stojakach dostępnych w sklepach internetowych lub motoryzacyjnych.

Całych kół nie powinno się przechowywać w pozycji pionowej obok siebie. Opona może się odkształcić pod wpływem ciężaru obręczy.

Jak przechowywać same opony?

W tym przypadku należy ustawić opony pionowo na bieżniku. Co najmniej raz na miesiąc należy zmieniać ich położenie np. o 90 stopni. Dobrą metodą jest przechowywanie kompletu opon na stojaku. Dzięki temu będą kilka centymetrów nad ziemią.

Opon nie powinno się wieszać na hakach, ponieważ może to prowadzić do deformacji ogumienia i sprawić, że nie będzie się nadawało do użytkowania.

***

Moto Flesz - odcinek 65. O otwarciu tunelu na Zakopiance i elektrycznym Fordzie F-150INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas