Tajemniczy przycisk w drzwiach. Wiesz do czego służy?
Niemal wszystkie samochody 4- i 5-drzwiowe mają w tylnych drzwiach ukryte przełączniki, które pozwalają je zablokować tak, aby nikt nie mógł ich otworzyć od wewnątrz. Po co jest to rozwiązanie, kiedy i jak z niego korzystać?
Blokada w tylnych drzwiach auta, nazywana również blokadą rodzicielską, jest jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa w pojazdach, szczególnie dla rodzin podróżujących z dziećmi. Warto zatem o niej wiedzieć, a także z niej korzystać. To prosty, ale niezwykle skuteczny mechanizm, który ma na celu zapobieganie przypadkowemu otwarciu drzwi od wewnątrz przez pasażerów podczas jazdy.
Do czego służy blokada rodzicielska w samochodach?
Blokada w tylnych drzwiach samochodu działa w sposób mechaniczny. W większości przypadków znajduje się ona na wewnętrznej krawędzi drzwi, która jest widoczna dopiero po ich otwarciu. Umożliwia to aktywowanie lub dezaktywowanie blokady przed zamknięciem drzwi i rozpoczęciem jazdy. Sam mechanizm jest prosty w obsłudze - zazwyczaj wystarczy przekręcić mały przełącznik lub przesunąć dźwignię w odpowiednią pozycję, czasem korzystając z kluczyka. Warto pamiętać, że grot kluczyka do awaryjnego otwierania drzwi (gdyby np. przestał działać system bezkluczykowego dostępu) znajduje się zwykle w pilocie.
Podstawową funkcją blokady w tylnych drzwiach jest uniemożliwienie dzieciom otwarcia drzwi od wewnątrz, co mogłoby prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dzieci są z natury ciekawskie i często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie ze sobą otwarcie drzwi podczas ruchu pojazdu. Wystarczy moment nieuwagi kierowcy lub innego dorosłego pasażera, aby dziecko spróbowało otworzyć drzwi, a skutki tego mogą być wiadome.
Blokada rodzicielska w tylnych drzwiach jest również użyteczna podczas postojów na ruchliwych ulicach lub parkingach. W takich sytuacjach dziecko może nagle wyjść na jezdnię lub pod nadjeżdżający samochód. Dzięki blokadzie rodzic ma pewność, że drzwi nie zostaną otwarte bez jego wiedzy i kontroli.
Inną sytuacją, w której przyda się blokada rodzicielska jest np. przewożenie pijanej osoby, która, pod wpływem "alkoholowego widu" może chcieć wyjść z samochodu podczas jazdy.
Jak działa blokada rodzicielska?
Mechanizm ten jest niezwykle prosty, ale jego skuteczność i znaczenie dla bezpieczeństwa są nieocenione. Jego działanie polega na blokowaniu klamki wewnętrznej drzwi, co uniemożliwia jej użycie do otwarcia drzwi od środka. Gdy blokada jest aktywna, drzwi można otworzyć tylko z zewnątrz, co wymaga obecności dorosłego. Warto więc pamiętać, że blokada nie wpływa na działanie klamki zewnętrznej ani na centralny zamek, co oznacza, że w sytuacji awaryjnej drzwi można nadal otworzyć z zewnątrz pojazdu.
Wystarczy, że rodzic otworzy drzwi, odnajdzie przełącznik lub dźwignię blokady, zazwyczaj oznaczoną odpowiednim symbolem lub kolorem i przestawi ją w pozycję blokującą. Dezaktywacja działa w analogiczny sposób - wystarczy przestawić przełącznik w pozycję wyłączającą blokadę.
Warto zwrócić uwagę, że blokada rodzicielska w tylnych drzwiach jest standardowym wyposażeniem w większości współczesnych samochodów. Producenci pojazdów zdają sobie sprawę z jej znaczenia dla bezpieczeństwa pasażerów, dlatego też montują ją nawet w podstawowych wersjach wyposażenia. W niektórych modelach samochodów, szczególnie tych bardziej zaawansowanych technologicznie, możliwe jest sterowanie blokadą rodzicielską z poziomu centralnego systemu zarządzania pojazdem, co jeszcze bardziej ułatwia jej obsługę.
Podczas jazdy z dziećmi warto też korzystać z funkcji blokowania elektrycznie otwieranych szyb, przełącznik do aktywacji tej blokady znajduje się najczęściej tuż przy głównym panelu sterującym szybami po stronie kierowcy.