Sprawdź stan samochodu przed urlopem
Elektronika, klimatyzacja i stan opon - te elementy najczęściej według rzeczoznawców Dekry mogą stać się przyczyną awarii samochodu podczas urlopowej wyprawy. Co sprawdzić przed urlopem, żeby niespodziewana usterka nie zepsuła nam wypoczynku?
Rzeczoznawcy z Dekry przestrzegają także przed podróżowaniem, gdy we wnętrzu auta panuje zbyt wysoka temperatura. Powyżej 24 stopni zwiększa się liczba popełnianych przez kierowcę błędów i tym samym podwyższa ryzyko wystąpienia wypadku. Optymalna temperatura wewnątrz auta to 22 stopnie Celsjusza, a do jej utrzymania niezbędny jest sprawny układ klimatyzacji. Raz na dwa lata warto udać się na jego przegląd eksploatacyjny (więcej informacji: jak powinien wyglądać właściwy przegląd klimatyzacji?).
Co warto skontrolować w samochodzie przed urlopem?
- oświetlenie pojazdu, w tym tablicy rejestracyjnej - pamiętajmy, aby klosze lamp utrzymywać w czystości;
- stan zawieszenia - amortyzatory, sprężyny, elementy gumowe;
- stan opon (bieżnik, wiek) i ciśnienie oraz stan koła zapasowego (warto nauczyć się zmieniać koło, jeśli nigdy tego nie robiliśmy);
- stan piór wycieraczek;
- stan akumulatora;
- stan filtra powietrza, terminy wymiany płynów eksploatacyjnych i pasków (wymienić w razie potrzeby);
- układ hamulcowy i płyn (profilaktycznie należy wymieniać go co 2 lata);
- nie ignorujmy uciążliwych usterek, których naprawę długo odkładamy (np. stukający przegub)
- warto zabrać ze sobą przydatne akcesoria: apteczka, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka, gaśnica, zapasowy zestaw żarówek i bezpieczników, linka holownicza, łopatka, latarka, koc, zapałki, woda mineralna, podstawowe narzędzia i lekarstwa, zapasowe kluczyki i pilot, kontakt do ubezpieczyciela/pomocy drogowej, mapy oraz ładowarki do telefonu i nawigacji.
Niektóre z elementów jesteśmy w stanie zweryfikować samodzielne, jednak kontrola stanu hamulców czy zawieszenia wymagać będzie wizyty na ścieżce diagnostycznej. Możemy skorzystać z usługi stacji kontroli pojazdów lub sezonowych promocji, oferowanych przez autoryzowane serwisy i niezależne warsztaty. Koszt kompleksowego przeglądu to zazwyczaj ok. 100 zł.
W ramach przygotowań do urlopu warto usunąć z samochodu zbędne elementy zwiększające jego masę (np. skrzynka z nieużywanymi narzędziami) lub opór aerodynamiczny (np. niepotrzebny bagażnik dachowy), a w konsekwencji - podnoszące zużycie paliwa. W przypadku obciążonego samochodu niezbędna będzie korekcja ciśnienia w ogumieniu oraz ustawienia przednich świateł. Ostatnim, ale istotnym elementem jest sam sposób pakowania bagażu. Więcej o tym pisaliśmy na Magazynauto w innym artykule: Uwaga na efekt bezwładności!.
msob