Przywileje nie tylko z „kogutem”
Autobus miejski, gimbus oraz pojazd wykonujący prace na drodze, mogą korzystać z pewnych ułatwień.
Kierowca widząc pojazd uprzywilejowany, ma obowiązek ułatwić mu przejazd, a w razie potrzeby zatrzymać się. Z kolei osoba prowadząca pojazd uprzywilejowany może pod warunkiem zachowania należytej ostrożności nie stosować się do przepisów ruchu drogowego, np. dotyczących pierwszeństwa przejazdu oraz do znaków i sygnałów drogowych. Trzeba pamiętać, że pojazd uprzywilejowany może korzystać z ułatwień, jeśli podczas jazdy ma włączone sygnały dźwiękowe i świetlne. Jednak widząc nie tylko pojazd z niebieskim "kogutem", kierowca ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, ułatwić mu przejazd, a nawet zatrzymać się. Wyjaśniamy jak rozpoznać pojazd, któremu przysługują dodatkowe prawa oraz w jakiej sytuacji i jakie przywileje mu przysługują na drodze.
Nie każda lampa z przywilejem
Tylko niebieski "kogut" daje bezwzględne przywileje na drodze. W przypadku pojazdów, które wysyłają żółte sygnały błyskowe, dodatkowe prawa na drodze przysługują tylko samochodom wykonującym prace na drodze. Pozostałe samochody, jeśli korzystają z żółtego "koguta", praktycznie nie mają żadnych dodatkowych praw, a inni kierowcy nie mają obowiązku ułatwiania im przejazdu czy ustępowania pierwszeństwa. Po co więc żółty "kogut" na pojeździe? Jest stosowany, aby ostrzec, że pojazd ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie może zagrażać innym na drodze. Z tego powodu korzystają z niego śmieciarki, pomoc drogowa czy auta, które są holowane przez inne pojazdy.
Autobus szkolny gimbus
Autobus szkolny popularnie zwany gimbusem jest pomarańczowy. Dodatkowo z przodu i z tyłu musi mieć tablicę "autobus szkolny".
PRZYWILEJE
Kierowca zbliżając się do miejsca postoju autobusu szkolnego, musi:
- zatrzymać się, jeśli kierowca autobusu dał sygnał do zatrzymania
- zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu, o ile autobus sygnalizuje zamiar wykonania takiego manewru
- podczas omijania autobusu zachować szczególną ostrożność i w razie potrzeby zatrzymać się w czasie wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży.
Autobus lub trolejbus
Autobus, czyli pojazd przystosowany do przewozu więcej niż 9 osób, ma przywileje, ale tylko w obszarze zabudowanym.
PRZYWILEJE
Kierowca zbliżając się do przystanku autobusowego lub trolejbusowego, ma obowiązek zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić autobusowi lub trolejbusowi włączenie się do ruchu, jeżeli ten sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię. Uwaga! Kierowca autobusu może skorzystać z przywileju, tylko jeśli nie spowoduje to zagrożenia np. nie zajedzie drogi.
Pojazd przewożący dzieci
Pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci (podróżni do 18 lat) oznaczany jest z przodu i z tyłu kwadratowymi żółtymi tablicami z symbolem dzieci. Kierowcy muszą pamiętać, że tak oznaczony pojazd zyskuje przywileje podczas wsiadania lub wysiadania dzieci (ma wtedy włączone światła awaryjne).
PRZYWILEJE
Kierowca omijając autobus przewożący dzieci, w czasie wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży musi zachować szczególną ostrożność i w razie potrzeby zatrzymać się, aby przepuścić przechodzące przez jezdnię dzieci.
Pojazd wykonujący prace na drodze
Pojazd wykonujący na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne musi wysyłać żółte sygnały błyskowe. Dzięki temu staje się autem "uprzywilejowanym".
PRZYWILEJE
Pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności kierowca pojazdu wykonującego prace na drodze nie musi trzymać się prawej krawędzi jezdni oraz może ignorować zakazy dotyczące parkowania czy jazdy po chodniku. Dodatkowo może także poruszać się po drogach szybkiego ruchu, mimo że nie osiąga wymaganej prędkości co najmniej 40 km/h.
Pojazd nauki jazdy
Pojazd do nauki jazdy lub do przeprowadzania egzaminu musi być oznaczony tablicą z literą "L" umieszczoną na pojeździe. Podczas słabej widoczności tablica, powinna być oświetlona (nie dotyczy to motocykla).
PRZYWILEJE
Kierowca przejeżdżając obok nauki jazdy lub jadąc za nią, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Co to oznacza w praktyce? Jeśli dojdzie do stłuczki z takim pojazdem, a doświadczony kierowca mógł przewidzieć nagły manewr “elki", może zostać uznany za współwinnego zdarzenia na drodze.
Pojazd szynowy tramwaj
Tramwaj to pojazd szynowy, który najczęściej korzysta ze wspólnej drogi razem z autami.
PRZYWILEJE
Według przepisów tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo wobec samochodów. Zaledwie w kilku przypadkach ten przywilej go nie obowiązuje. Kierowca samochodu musi pamiętać, że tramwaj wyjątkowo nie ma pierwszeństwa. Pojazd szynowy musi zatrzymać się przed samochodem jeśli: wjeżdża na rondo, wyjeżdża z zajezdni lub z pętli na jezdnię lub na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną ma czerwone światło.
Pojazd przewożący niepełnosprawnych
Pojazd przeznaczony do przewozu osób niepełnosprawnych oznakowany jest z przodu i z tyłu kwadratowymi niebieskimi tablicami z symbolem wózka inwalidzkiego.
PRZYWILEJE
Kierowca, który omija oznakowany pojazd przewożący niepełnosprawnych, w czasie wsiadania lub wysiadania niepełnosprawnego musi zachować szczególną ostrożność i w razie potrzeby zatrzymać się, aby np. ułatwić wysiadanie pasażera. Z kolei kierowca przewożący niepełnosprawnych może bezkarnie ignorować wybrane znaki zakazu, np. postoju czy ruchu.
Sebastian Sulowski