Podatek od zakupu samochodu. Zasady

Formalności związane z zakupem samochodu pochłaniają sporo czasu i pieniędzy. Czego, w szczególności, powinniśmy dopilnować po zmianie naszych czterech kółek na nowszy model?

Zakup samochodu należy zgłosić w US
Zakup samochodu należy zgłosić w USKrystian DobuszyńskiReporter

Teoretycznie, zaraz po zakupie, powinniśmy udać się do wydziału komunikacji i przerejestrować pojazd. Ustawodawca dał nam na to 30 dni od czasu nabycia pojazdu.

W rzeczywistości, zdecydowanie ważniejsza jest dla nabywcy wizyta w Urzędzie Skarbowym. Mamy na nią zaledwie 14 dni od czasu powstania obowiązku podatkowego (czyli daty zakupu widniejącej na umowie). Niewywiązanie się z tego terminu może nas narazić na dotkliwe konsekwencje finansowe.

Po zakupie auta od osoby prywatnej trzeba będzie udać się do Urzędu Skarbowego i wypełnić druk PCC-3. Nabywca samodzielnie oblicza w nim kwotę podatku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynosi ona 2 proc. wartości rynkowej przedmiotu transakcji.

Zapis o "wartości rynkowej" otwiera urzędnikom skarbowym drogę do weryfikacji podanej na umowie kwoty. W przypadku jej zaniżenia (a - przynajmniej teoretycznie - również zawyżenia) podatek określony zostanie na podstawie notowań rynkowych (np. zestawień Eurotax).

Wybierając się do "skarbówki" warto wiedzieć, że podatek nie zawsze zapłacić można bezpośrednio w urzędzie. Ten trafia na konto gminy (numery kont znajdziemy na tablicach informacyjnych), więc najprościej będzie zapłacić przelewem na poczcie lub korzystając z Internetu.

Na szczęście, nie każda umowa obliguje nas do zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych. Z obowiązku podatkowego zwolnione są umowy kupna-sprzedaży, w których wartość (rynkowa, a nie ta widniejąca na umowie) przedmiotu kupna nie przekracza 1 tys. zł.

Obowiązek podatkowy po stronie kupującego nie powstaje również w przypadku zakupu pojazdu od firmy. Jeśli sprzedający wystawi nam fakturę VAT (lub VAT-marża) wizyta w Urzędzie Skarbowym nie będzie konieczna.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas